English
Warto zobaczyć
25 lipca 2011
25.07 - Dzień piąty festiwalu - Transformacje

Pyuupiru jest jednym z najgorętszych nazwisk na mapie japońskiej sztuki współczesnej. To nie tyle artysta, ile zjawisko. W jego centrum znajduje się ciało, choć jego/jej sztuka nie ogranicza się do serii operacji plastycznych, transformujących ciało męskie w kobiece. Uwodzi plątaniną pozorów i napięć, pozbawia widza pewności co do tak oczywistych pojęć jak „męskość”  czy „kobiecość”. Reżyser Pyuupiru 2001–2008, Daitshi Matsunaga, śledził  artystę z kamerą przez 8 lat, stworzył intymny, dyskretny portret, daleki od przeestetyzowanych, konfrontacyjnych akcji Pyuupiru.

Inne „przedsięwzięcie genderowe”  jest dziełem Genesisa Breyera P-Orridge, legendy muzyki industrialnej, współzałożyciela Throbbing Gristle i Psychic TV. Film Marie Losier The Ballad of Genesis and Lady Jaye to jednak nie jego biografia ani historia sceny industrialnej, lecz opowieść o jednym z największych romansów współczesności. Genesis i Lady Jaye, zainspirowani teorią „trzeciego umysłu”  Briona Gysina i metodą cut-up, przechodzą cykl operacji plastycznych mających zjednoczyć dwa ciała – męskie i żeńskie – w jeden pandrogyniczny byt.

Węgierski Grabarz, adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego, transformuje nasze odbiorcze przyzwyczajenia. Sándor Kardos zrealizował go za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych do rejestrowania zawodników przecinających linię mety. Nie ma tu właściwie iluzji ruchu, tak charakterystycznej dla klasycznego kina. Przed oczami widza, od strony lewej do prawej, powoli przesuwa się otoczony czarnym tłem prostokąt z fotograficznymi obrazami. Obrazy te są zniekształcone, rozmyte – jakby były utrwalone trzęsącą się ręką.

Kalendarz projekcji na dziś

Harmonogram spotkań z gośćmi na dziś

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera