English
Warto zobaczyć
28 lipca 2011
28.07 - Dzień ósmy festiwalu - Dzień ostatnich szans

Dziś obejrzymy po raz ostatni podczas festiwalu irańskie Rozstanie w reżyserii Asghara Farhadiego, doskonale przyjęte przez widzów uroczystości otwarcia 11. NH, najlepszy film tegorocznego Berlinale, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem. To mistrzowska opowieść o rozpadzie związku i trudnych życiowych wyborach. Jej bohaterami są Nader i Simin, małżonkowie w separacji. Ona chce zaczerpnąć powietrza w bardziej liberalnym środowisku, on trzyma się wypracowanego status quo i chorego na Alzheimera ojca.   

Marcin Adamczak, laureat pierwszej nagrody w tegorocznym konkursie dla młodych krytyków im. Krzysztofa Mętraka, zgodnie z festiwalową tradycją wybrał film, który znalazł się w programie 11. NH. Jest nim wielokrotnie nagradzany, kameralny Obiad w środku sierpnia (2008) Gianniego Di Gregorio. Reżyser i autor scenariusza wcielił się też w główną rolę, zagrał mieszkajacego z matką, samotnego Gianniego, który popada w kłopoty finansowe. To rodzaj kina rozkosznego, film podlany białym winem, pachnący rozgrzanym brukiem i bazylią. 
Będzie też ostatnia szansa obejrzenia pięknych, poetyckich filmów Isaaka Juliena, jednego z najbardziej nowatorskich brytyjskich artystów wideo. Lampart to filmowa transpozycja znanej, wielokanałowej instalacji artysty Western Union: Small Boats. Na Lepsze życie z Maggie Cheung i Zhao Tao, muzą znanego chińskiego reżysera Jia Zhang-ke, składają się trzy stylizowane historie o duchach w Szanghaju. Bezpośrednią inspiracją dla Juliena była tragedia, która wydarzyła się w Zatoce Morecambe w 2004 roku, kiedy zginęło 24 nielegalnych chińskich imigrantów.

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera