English
Warto zobaczyć
30 lipca 2011
30.07 - Dzień dziesiąty festiwalu - Festiwalowi goście i ulubieńcy

José Luis Guerín, reżyser filmu W mieście Sylwii był naszym gościem w 2008 roku. Podczas 11. NH pokazuje swój filmowy dziennik Gość, nakręcony między dwoma festiwalami w Wenecji (2007-2008), dokumentujący jego obecność na festiwalach filmowych na całym świecie. Guerína nie interesuje jednak "święto kina". Reżyser wychodzi z kamerą na ulicę, fascynuje go wszystko to, co bywalcy festiwali na ogół omijają, w pośpiechu pędząc na kolejny seans. W Bogocie, Limie, São Paulo, Hawanie, Nowym Jorku, Macau, w Izraelu medytuje nad relacją między filmem a rzeczywistością, między fikcją a dokumentem.

Filmy Jamesa Benninga, gościa 9. ENH, to już stały punkt nowohoryzontowego programu. Tym razem w dwudziestu ujęciach, po jednym na każdego papierosa z paczki puszczonej z dymem w trakcie 97 minut pokazuje swoich znajomych. Kobiety i mężczyzn różnych ras, starych i młodych, homo- i heteroseksualnych. Pełna demokracja w reprezentacji, zależna jedynie od intensywności i długości dymnej inhalacji. Obecność papierosa stanowi tu pretekst dla studiowania ludzkiej twarzy i psychologicznych dywagacji.

Tegoroczny gość i juror festiwalu, Portugalczyk Hugo Vieira da Silva, reżyser słynnego Body Rice, w tym roku pokazuje film Łabędzie. To naznaczona melancholią historia o poszukiwaniu własnej seksualności, "doświadczenia cielesności" na tle (a może w opozycji do) dotkniętego chorobą organizmu. A gdzieś między wierszami - opowieść o wątłych relacjach rodzinnych. Chłodna, milcząca, zacieniona. Niełatwa.

Kalendarz projekcji na dziś

Harmonogram spotkań z gośćmi na dziś

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera