English
Varia

Deux de la vague reż. Emmanuel LaurentDeux de la vague reż. Emmanuel Laurent
Ciekawostki z przestrzeni NH
17 sierpnia 2011
Dobre wiadomości dla miłośników kina - nowa ramówka TVP Kultura

"Od poniedziałku do piątku o godz. 17:15 zaplanowane jest pasmo dokumentów o współczesnej sztuce i świecie. Tytuły pozycji zaplanowanych na wrzesień pozwalają mieć nadzieję, że będzie naprawdę ciekawie. Na pierwszy ogień pójdą: głośny manifest ekologiczny "Petropolis" Petera Mettlera, "Deux de la vague" ("Dwóch na fali") Emmanuela Laurenta o francuskim kinie Nowej Fali i przyjaźni Godarda z Truffaut (9 września) oraz obsypana już nagrodami "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia, w której reżyser obserwuje swojego synka próbującego odnaleźć się w obcej rzeczywistości - wśród argentyńskich potomków polskich emigrantów. Więcej dokumentów pojawi się w niedzielne wieczory (ok. 22:45) w paśmie "Więcej niż fikcja".

A filmy? Te najważniejsze mają trafiać na ekran codziennie o godz. 21, ale z wyłączeniem wtorków (spektakl Teatru Telewizji) i środy (opera). Z uwagi na budżetowe ograniczenia nie będą to wyłącznie premiery, choć w samym wrześniu będzie ich sporo - ok. 30. Siłą pasma ma być ostra selekcja pod hasłem: "Ambitne światowe kino dla każdego". Czasami kompromis między "ambitne" a "dla każdego" kończy się klęską, ale nie zawsze. We wrześniu zobaczymy m.in.: "Pusty dom" reż. Kim Ki-duka (5.09), "Nic osobistego" Urszuli Antoniak (9.09), "Obsługiwałem angielskiego króla" Jirziego Menzla (19.09), "Volver" Pedro Almodóvara (30.09), "Lalki" Takeshi Kitano (16.09), "C.R.A.Z.Y." Jean-Marca Vallee (17.09) i "Peryferie" George'a Bogdana Apetriego (24.09). W ostatni tydzień września zobaczymy przegląd filmów Otara Iosselianiego. Odtąd każdy ostatni tydzień miesiąca zarezerwowany zostanie na podobne monograficzne przeglądy.

Chyba największa, a na pewno najbardziej ambitna nowość TVP Kultura to pasmo poświęcone sztukom audiowizualnym - od poniedziałku do czwartku od 22:45. Tu prezentowana będzie sztuka spoza głównego nurtu. Pasmo współtworzyć będą zaproszeni przez redakcję artyści. Wideo-art zobaczymy w poniedziałkowym programie "Videogalerie", prezentującym najciekawsze prace polskich i zagranicznych artystów wideo. We wrześniu będą to prace artystów związanych z założoną przez Martę Kołakowską w 2007 roku warszawską galerią LETO, która promuje najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej".

Wojciech Krzyżaniak: TVP Kultura: wraca stare. Dobre (GW)

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera