English
Seanse
26 lipca, 22:00
31 lipca, 16:00
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 47
żółte: 69
czerwone: 103
dobre na kino, ale czy wystarczające...
~ psubrat
To jeden z największych gniotów jakie kiedykolwiek widziałem. Ten film może zrobić krzywdę. Przesłanie można streścić jednym zdaniem - Indianie żyli tam tysiące lat przyszedł biały człowiek z owcami i zlikwidował ich w 30 lat. Oprócz nazw plemion z tego gniota dowiedziałem się tylko, że (nie wiem tylko które plemię) miało 32 tysiące słów w swoim języku. Mało zdjęć archiwalnych. Jakość zdjęć współczesnych bardzo zła. Dodatkowo skandalicznie niska jakość obrazu podczas projekcji. Autorzy filmu nie mają nic do powiedzenia. Konwencja infantylna i skrajnie irytująca. Jakikolwiek film z Discovery ma więcej walorów poznawczych i estetycznych. Nawiasem mówiąc osoba przygotowująca opis podobnie jak autorzy działała chyba w stanie zamroczenia. Chłam !!!!
~ darkbloom
po prostu nie.
~ courty
~ darkbloom wyczerpał temat - byliśmy, widzieliśmy i podpisujemy się pod tym czterema dłońmi
~ kinia_i_kinio
Kartografia namiętności
Mapping Passion / Per questi stretti morire (ovvero cartografia di una passione)
reż. Giuseppe M. Gaudino, Isabella Sandri / Włochy 2010 / 90’
napisy: polskie i angielskie

Obsada

Emanuele Buganza, Federico Tolardo

Opis filmu

Alberto Maria de Agostini, salezjański misjonarz, przybył z rodzinnego Piemontu do Patagonii i Ziemi Ognistej w 1910 roku. Miał zaledwie 26 lat. Poruszony pięknem majestatycznego krajobrazu swej nowej ojczyzny, z prostego księdza przemienił się w odkrywcę, filmowca, fotografa. Eksplorował nieznane dotąd ziemie, przyglądając się kolejnym lodowcom, szczytom i fiordom. Ale jego niezwykłe, wysmakowane estetycznie kadry ukazują coś jeszcze – społeczność Indian na chwilę przed brutalnym wyniszczeniem jej przez kolonizatorów.

Dla reżyserów tego poetyckiego dokumentu, Isabelli Sandri i Giuseppe M. Gaudino, postać de Agostiniego i materiały, które po sobie zostawił, to klucze do przeszłości tego zakątka świata. Przejmujące twarze Indian, sfotografowane przez księdza, odbudowują pamięć – pamięć o nich samych, ale też o ich zagładzie. Twórcy filmu w pewnym sensie wywołują duchy: zestawiając współczesne obrazy tych samych miejsc, które utrwalił na kliszy de Agostini, próbując zedrzeć kolejne warstwy niepamięci, odczytując z pozostawionych przez misjonarza materiałów ślady historii, która miała zostać wymazana. Owa kartografia fantastyczna łączy się tu z archeologią pamięci.

Opracowanie: Karolina Kosińska

Informacje o reżyserach

Giuseppe M. Gaudino

Urodził się w 1957 roku w Pozzuoli we Włoszech. Reżyser, scenarzysta, producent, scenograf. Studiował produkcję w Art Academy w Neapolu i reżyserię w Centro Sperimentale di Cinematografia w Rzymie. Zadebiutował w 1983 roku filmem dokumentalnym Antrodoco, una storia per due battaglie. W 1997 roku zrealizował swój pierwszy film fabularny Giro di lune tra terra e mare. Twórca przede wszystkim eksperymentalnych filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.

Wybrana filmografia

1983 Antrodoco, una storia per due battaglie (doc.)

1990 Calcinacci (doc., co-dir.)

1992 Joannis Amaelii, animula, vagula blandula (doc.)

1997 Giro di lune tra terra e mare / Round the Moons Between Earth and Sea

2004 Maquilas (doc., co-dir.)

2008 Storie d’armi e piccoli eroi (doc., co-dir.)

2010 Kartografia namiętności / Per questi stretti morire (ovvero cartografia di una passione) / Mapping Passion (doc., co-dir.)

Isabella Sandri

Urodziła się w 1957 roku w Rovigo. Reżyserka, scenarzystka, producentka. Absolwentka uniwersytetu w Bolonii, ukończyła też reżyserię w Centro Sperimentale di Cinematografia w Rzymie. W latach 1987–1996 była dyrektorem programowym telewizji RAI. Autorka nagradzanych filmów dokumentalnych. Pierwszy pełnometrażowy film fabularny, Il mondo alla rovescia, zrealizowała w 1994 roku. Od 1988 roku współpracuje z Giuseppem M. Gaudino.

 

Wybrana filmografia

1984 Paesaggio domestico (short)

1990 Calcinacci (doc., co-dir.)

1995 Il mondo alla rovescia / Upside Down World

1997 Gli spiriti delle mille colline (doc.)

2000 Animali che attraversano la strada / Animals Crossing the Road

2003 La zattera di sabbia (doc.)

2004 Maquilas (doc., co-dir.)

2010 Kartografia namiętności / Per questi stretti morire (ovvero cartografia di una passione) / Mapping Passion (doc., co-dir.)

Opracowanie: Karolina Kosińska

Stopka

reżyseria: Giuseppe M. Gaudino, Isabella Sandri
scenariusz: Giuseppe M. Gaudino, Isabella Sandri
montaż: Giuseppe M. Gaudino, Isabella Sandri
muzyka: Epsilon Indi
obsada: Emanuele Buganza, Federico Tolardo
producent: Giuseppe M. Gaudino
produkcja: Gaundri Film, Ministero per i Beni e le Attività Culturali, Piemonte Doc Film Fund, Museo Nazionale della Montagna, Istituto Italo-Latino Americano
właściciel praw: Gaundri Film
język: włoski
barwa: kolor i cz.-b.
Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera