English
Seanse
22 lipca, 22:00
29 lipca, 10:00
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 54
żółte: 61
czerwone: 112
Tak
~ dinki
ciekawe zdjęcia, ale jak będzie czas...
~ psubrat
niekoniecznie.
~ courty
"esej filmowy o ksztaltowaniu sie lancuchow towarowych we wspolczesnym kapitalizmie" - ale chyba nie az tak zly
~ blyszczacyszesciostrzal
Zapomniana przestrzeń
The Forgotten Space
reż. Allan Sekula, Noël Burch / Holandia 2010 / 112’
napisy: polskie i angielskie

Opis filmu

W 1995 roku Allan Sekula zaprezentował instalację zatytułowaną Fish Story, przedstawiającą przestrzeń portów, doków i mórz jako materialną bazę dla ruchu dóbr w globalnej gospodarce rynkowej. Ponad sto kolorowych fotografii ułożonych w siedem rozdziałów ukazywało trasy statków rozwożących towary po całej kuli ziemskiej. W Zapomnianej przestrzeni Sekula powraca do tego tematu, badając go – razem z Noëlem Burchem – za pomocą formy eseju filmowego. Twórcy, łącząc klasyczne obrazy dokumentalne, nieruchome fotografie czy fragmenty starych filmów, przyglądają się materialnemu obiegowi towarów (i kształtowaniu się łańcuchów towarowych) we współczesnym kapitalizmie. Śledzą przemierzane przez towary przestrzenie: porty, doki, puste okolice linii kolejowych. Rozmawiają z zaludniającymi je postaciami. Tytułową zapomnianą przestrzenią jest morze – mimo całej dematerializacji produkcji w późnym kapitalizmie, ciągle stanowiące materialną podstawę dla ruchu większości towarów, bez którego kapitalizm nie mógłby funkcjonować. Autorzy pytają o granice, ekologiczne i społeczne koszta kapitalistycznej fantazji nieograniczonej, nieskończenie szybkiej cyrkulacji towarów.

Opracowanie: Jakub Majmurek

Informacje o reżyserach

Allan Sekula

Amerykański artysta polskiego pochodzenia urodzony w Eerie w stanie Pensylwania w 1951 roku. Od lat związany z Kalifornijskim Instytutem Sztuki. W swojej pracy posługuje się fotografią, tekstem i dźwiękiem (wiele jego prac składa się z wszystkich tych trzech elementów), często odwołując się do kina. Jego dzieła nawiązują do tradycji fotografii zaangażowanej, ciągle powraca w nich temat pracy, kształtu współczesnego kapitalizmu i charakterystycznych dla niego mechanizmów wykluczenia. Wystawiał m.in. w Wiedniu, Brukseli, Amsterdamie, Berkeley oraz w Paryżu. W 2009 roku w warszawskiej Galerii Zachęta prezentowana była jego wystawa zatytułowana Polonia i inne opowieści. Tak jak wiele innych prac Sekuly została ona wydana w formie książkowej.

Filmografia

2006 The Lottery of the See (doc.)

2010 Zapomniana przestrzeń / The Forgotten Space (co-dir., doc.)

Noël Burch

Amerykanin urodzony w 1932 roku, a od 1951 roku mieszkający w Paryżu. Absolwent Institut des Hautes Études Cinématographiques, związany z uniwersytetami w Lille i Paryżu. Historyk i teoretyk filmu, dokumentalista (sam mówi, że tworzy eseje filmowe). W latach 1968–1972 redaktor „Cahiers du cinéma”. W 1969 roku wydał książkę Praxis du cinéma, jedną z kluczowych pozycji dla dyskusji toczących się w polu francuskiej teorii filmu, w 1979 roku zaś – pracę To the Distant Observer, uznawaną za jedno z najważniejszych dzieł o historii kina japońskiego napisanych przez nie-Japończyka. Współautor serii dokumentalnej we francuskiej telewizji, Cinéastes de notre temps, przedstawiającej sylwetki wielkich autorów kina. W latach 80. zrealizował dla brytyjskiego Channel 4 serię What Do Those Old Films Mean?, poświęconą kinu niememu.

Wybrana filmografia

1964 Novicat (short)

1968–1970 Cinéastes de notre temps (TV series, doc.)

1985 What Do Those Old Films Mean? (TV series)

1996 Red Hollywood (doc.)

1998 Aller simple (Tres historias de la Río de la Plata) (doc.)

2010 Zapomniana przestrzeń / The Forgotten Space (co-dir., doc.)

Opracowanie: Jakub Majmurek

Stopka

reżyseria: Allan Sekula, Noël Burch
scenariusz: Allan Sekula
zdjęcia: Attila Boa, Wolfgang Thaler
montaż: Menno Boerema
muzyka: Riccardo Tesi, Louis Andriessen
producent: Frank van Reemst, Joost Verheij
produkcja: Doc.Eye Film, WILDart FILM
właściciel praw: Doc.Eye Film
język: angielski, duński, hiszpański, indonezyjski, chiński
barwa: kolor i cz.-b.
Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera