English
Seanse
26 lipca, 22:00
29 lipca, 19:15
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 96
żółte: 69
czerwone: 72
29 lipca (1)
~ m4ro
Holoubek, piosenka Osieckiej i Komedy, na Rynku, czerwony western, ale po polsku
~ courty
niekoniecznie...
~ psubrat
Helios 8 :) widziałem, zobaczę jeszcze raz
~ KamilSkibinski
Prawo i pięść
The Law and the Fist
reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski / Polska 1964 / 93’
Przeboje bloku wschodniego
napisy: angielskie

Obsada

Gustaw Holoubek, Zofia Mrozowska, Hanna Skarżanka, Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz

Opis filmu

Prawo i pięść zrealizowano w 1964 roku w nieco spokojniejszym okresie polskiej historii, określanym mianem „małej stabilizacji”. II wojna światowa, okres stalinizmu i odwilży minęły i nie zanosiło się na kolejne narodowe traumy. Polskie społeczeństwo mogło odetchnąć i cieszyć się względnym dobrobytem oraz pozwolić sobie na pewną dozę indywidualizmu. Jednocześnie film ten powstał w momencie schyłku polskiej szkoły filmowej, nurtu dominującego w naszym kinie w poprzedzającej dekadzie. To pozwoliło na eksperymenty, również w warstwie gatunkowej. Autorzy Prawa i pięści skorzystali z tej możliwości i przenieśli western na polski „Dziki Zachód”, czyli Ziemie Odzyskane, skąd wypędzono Niemców po przegranej wojnie.

Film Prawo i pięść pamiętany jest przede wszystkim ze względu na dobór aktorów, a zwłaszcza za rolę Gustawa Holoubka grającego samotnego bohatera, Keniga. Mimo opinii głównego intelektualisty wśród polskich aktorów powojennych (miał pseudonim „Profesor”) Holoubek udowodnił, że potrafi również strzelać i się zakochać. Ponadto to z tego filmu pochodzi piosenka Krzysztofa Komedy i Agnieszki Osieckiej zaśpiewana przez Edmunda Fettinga, uważana za najlepszy utwór kiedykolwiek napisany do polskiego filmu.

Ewa Mazierska-Kerr / Rotterdam IFF


Filmoteka Narodowa zaprasza na pokaz kultowego polskiego westernu Prawo i pięść w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego z brawurową rolą Gustawa Holoubka. W roku ubiegłym, dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod kierunkiem Narodowego Instytutu Audiowizualnego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Obrazu Filmu Fabularnego, Filmoteka Narodowa podjęła starania o zachowania najwybitniejszych dzieł kinematografii polskiej oraz wykonanie wieczystej kopi cyfrowej w procesie digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej. Kopia Prawa i pięści wymagała pilnej interwencji konserwatorskiej i rekonstrukcji. Poprzez digitalizację oraz wieloetapowy proces cyfrowej rekonstrukcji obrazu i remasteringu dźwięku wszelkie wady zostały usunięte, dzięki czemu możemy dziś podziwiać tę opowieść sprzed ponad 40 lat w takiej formie, w jakiej w latach 60. poznali ją ówcześni widzowie. A wspaniała piosenka w wykonaniu Edmunda Fettinga do muzyki Krzysztofa Komedy i słów Agnieszki Osieckiej jeszcze długo po seansie będzie nam towarzyszyć i nie będziemy się mogli oprzeć nuceniu: Za dzień, za dwa, // za noc, za trzy, // choć nie dziś, za noc, za dzień, // doczekasz się, wstanie świt

Informacje o reżyserach

Jerzy Hoffman

Urodził się w 1932 roku. W 1940 roku został wywieziony na Syberię. Do Polski wrócił po zakończeniu wojny. Studiował reżyserię na moskiewskim WGIK-u. Zyskał uznanie w 1955 roku, gdy wraz z Edwardem Skórzewskim wyreżyserował film Uwaga, Chuligani!. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski zrealizowali wspólnie 27 filmów dokumentalnych. Debiutem fabularnym spółki autorskiej Hoffman-Skórzewski był obraz Gangsterzy i filantropi (1962). W latach 1983–1987 Hoffman był wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1987–1989 – członkiem Komitetu Kinematografii. Kierownik artystyczny Zespołu Filmowego „Zodiak” (1980–1997). Od 1997 roku współwłaściciel spółki Zodiak Jerzy Hoffman Production. Z jego dokonań reżyserskich najbardziej znana jest ekranizacja Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Wybrana filmografia

1955 Uwaga, chuligani! / Look Out, Hooligans! (co-dir., doc., short)

1963 Gangsterzy i filantropi / Gangsters and Philantropists (co-dir.)

1964 Prawo i pięść / The Law and the Fist (co-dir.)

1969 Pan Wołodyjowski / Colonel Wolodyjowski

1974 Potop / Deluge

1999 Ogniem i mieczem / With Fire and Sword

Edward Skórzewski

Urodził się w 1930 roku, zmarł w 1991. Absolwent Wydziału Reżyserii WGIK w Moskwie. W 1954 roku rozpoczął pracę jako reżyser w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. W latach 1954–1965 wspólnie z Jerzym Hoffmanem realizował filmy dokumentalne (27 filmów) i fabularne (3 filmy). Później zakończył współpracę z Hoffmanem. Samodzielnie zrealizował jeszcze ponad 20 filmów dokumentalnych i jeden fabularny – Romeo i Julia z Saskiej Kępy (1988).

Wybrana filmografia

1954 Czy jesteś wśród nich? / Are You Amongst Them? (co-dir., doc., short)

1955 Uwaga, chuligani! / Look Out, Hooligans! (co-dir., doc., short)

1958 Pamiątka z Kalwarii / A Souvenir from Calvary (co-dir., doc., short)

1963 Gangsterzy i filantropi / Gangsters and Philantropists (co-dir.)

1964 Prawo i pięść / The Law and the Fist (co-dir.)

1986 Życie jest… / Life Is… (doc.)

1988 Romeo i Julia z Saskiej Kępy

Stopka

reżyseria: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
scenariusz: Józef Hen, based on his novel
zdjęcia: Jerzy Lipman
montaż: Ludmiła Godziaszwili
muzyka: Krzysztof Komeda
obsada: Gustaw Holoubek, Zofia Mrozowska, Hanna Skarżanka, Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz
producent: Wilhelm Hollender
produkcja: Zespół Filmowy „Kamera”
właściciel praw: Filmoteka Narodowa
język: polski
barwa: cz.-b.
Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera