Ukazała się książka Prezydenta Wrocławia, Pana Rafała Dutkiewicza, pod bliskim nam tytułem "Nowe horyzonty" ...
Ukazała się książka Prezydenta Wrocławia, Pana Rafała Dutkiewicza, pod bliskim nam tytułem "Nowe horyzonty" (wyd. Rosner i Wspólnicy, 2006). Jej tematem nie są nowe horyzonty filmu, ale nowe horyzonty sposobu myślenia. Myślenia o Wrocławiu, o Polsce, o Europie. Zachęcamy do lektury.
To jest książka o tym, że Polska może być wspaniałym krajem.
Unikałem w niej odniesień politycznych /.../. Mnie to nie interesuje. Interesują mnie NOWE HORYZONTY. Zapożyczyłem to pojęcie od Romana Gutka, twórcy NOWYCH HORYZONTÓW kina. /.../ Opowiem o szansach i wyzwaniach, jakie stoją przed moimi rodakami - wolnymi obywatelami wolnej Polski. Opowiem o nowych polskich horyzontach.
Świeży ton i bardzo autentyczna narracja. Wiele soczystych konkretów, które otwierają przed nami nowe horyzonty myślenia i działania. Wartości etyczne przełożone na język rzeczywistości ekonomicznej. Uniwersalność spojrzenia oraz nowoczesny polski patriotyzm. To wszystko znajdzie Czytelnik w książce Rafała Dutkiewicza.
To bardzo ważne, że taka książka powstała - cieszę się z niej jako dominikanin, jako wrocławianin i jako Polak.
Jako członek Zakonu Dominikańskiego, którego dewizą jest Veritas (Prawda) - bo jest to także książka o wartościach, o służbie publicznej, o solidarności i otwartym, mądrym patriotyzmie. Nie ma w niej jednak cienia patosu i doktrynerstwa. Jej siłą jest autentyzm.
Jako wrocławianin - bo ukazuje ona zarówno istnieją już wielką dynamikę, jak i realistyczną perspektywę coraz szybszego rozwoju miasta, które Norman Davies nazwał "Mikrokosmosem".
Cieszę się z niej jako Polak, bo Wrocław jest tu pretekstem do mówienia o Polsce. Gdyż przede wszystkim "jest to książka o tym, że Polska może być wspaniałym krajem" - jak w rozpoczynającym ją zdanie pisze Prezydent Wrocławia. Jest więc to książka o historycznej polskiej szansie, która wciąż stoi przed nami i którą Dutkiewicz stara się zdefiniować. Dynamicznie rozwijający się Wrocław jest również w pewnym stopniu "pieczęcią" uwiarygodniającą słowa Autora, jego kompetencje, poczucie realizmu i rzetelność.