Ciekawostki z przestrzeni NH
Obserwujemy Berlinale 2011
13 lutego 2011
Pina reż. Wim Wenders
« nowsza lista starsza »

Berlinale 2011

 

"Ten festiwal - bardziej niż jakikolwiek inny - staje się miejscem publicznej debaty. Berlinale wychodzi w miasto. Wykupiono już 300 tysięcy biletów na festiwalowe pokazy. W różnych punktach Berlina, także w muzeach, odbywają się dyskusje, pokazy i wystawy na najróżniejsze tematy - od perspektyw kina w 3D, poprzez prezentację izraelskiej artystki Yael Bartany, która przedstawi wymyślony przez siebie "Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce", aż po ceremonię wręczenia dorocznej nagrody Teddy dla najlepszego filmu gejowskiego, która odbędzie się na lotnisku Tempelhof".

Tadeusz Sobolewski: Berlin tańczy z wrogami (GW, 10.02.2011)

Lipstikka reż. Jonathan Sagall

Blog Gazety Wyborczej na Berlinale 2011

 

"Berliński konkurs jest dobrze sprofilowany, co wynika m.in. z uwarunkowań historycznych (w podzielonym mieście najlepiej dyskutowało się o polityce). Teraz promuje się tu kino społeczne, ideowe, artystycznie zaangażowane, głównie z Dalekiego Wschodu lub Ameryki Południowej. Czyli regionów postrzeganych jako lokalne ogniska zapalne i potencjalne zagrożenia dla globalnej równowagi".

Janusz Wróblewski: Początek Berlinale (Polityka, 10.02.2011)

Prawdziwe męstwo reż. Ethan i Joel Coen

 

"Każda dyktatura zostawia w ludziach rany - mówi Paula Markovitch. - Znacznie głębsze, niż możemy to sobie wyobrazić. Urodzona w Buenos Aires Markovitch jest pisarką, autorką scenariuszy, m.in. do znakomitego filmu meksykańskiego "Nad jeziorem Tahoe". "Nagroda" jest jej debiutem reżyserskim, w którym wraca do wspomnień z dzieciństwa. (...)

Latynosi nie podchodzą do kina literacko, dialogi są na drugim planie. Liczą się emocje. To, jak reżyser postrzega świat. Dlatego ich filmy są bardzo osobiste".

Barbara Hollender: Kłamać, żeby przeżyć (Rz, 12.02.2011)

El premio reż. Paula Markovitch

 

Berlinale 2011 - serwis stopklatki.pl

 

"Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Berlinale 2011) w sekcji Forum Expanded zostanie pokazana praca Yael Bartany We will be strong in our weakness" (17 lutego, godz. 12.30, Kino Arsenal 1). Prace Bartany są też prezentowane na wystawie towarzyszącej festiwalowi - Parallel Worlds (9-20 lutego, Kunstsäle Berlin). Artur Żmijewski weźmie udział w dyskusji Narrative Models for the Desire for Visibility (17 lutego, godz. 17.30, Hamburger Bahnhof - Museum für Gegenwart). Bartana i Żmijewski są redaktorami artystycznymi "Krytyki Politycznej". Od jutra blog z Berlinale naszego korespondenta Oleksiya Radynskiego".

Bartana i Żmiejewski na Berlinale (Krytyka Polityczna, 11.02.2011)

« nowsza lista starsza »

Varia »
Moje Nowe Horyzonty - felietony Romana Gutka  Klub Krytyków Forum NH  Filmowa przestrzeń NH  Selekcjonerzy z festiwali  Ciekawostki z przestrzeni NH  XV Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka  Urszula Lipińska: Zawieszeni w sprzeczności (Grecka Nowa Fala)

Strona główna  Po 11.NH  Program festiwalu  Aktualności  Festiwal  Muzyka  Wydarzenia specjalne  Przestrzeń NH  Felietony Romana Gutka  Przyjaciele festiwalu  Kontakt

Strona główna - pełna wersja