Ciekawostki z przestrzeni NH
Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Jednogłośnie!
21 czerwca 2011
« nowsza lista starsza »

GRATULUJEMY!

Międzynarodowe jury jednogłośnie wybrało Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016!

Przewodniczący jury, Austriak Manfred Gaulhofer, przyznający tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, dzisiaj o godz.16 na konferencji prasowej w warszawskich Łazienkach ogłosił wynik tegorocznego konkursu. Podkreślił, że decyzja została podjęta jednogłośnie. Wrocław zwyciężył z Gdańskiem, Lublinem, Katowicami i Warszawą.

Kluczowe okazały się m.in. zaawansowany program rewitalizacji miejskiej, dynamiczna gospodarka, zaangażowanie w dialog międzykulturowy i międzyreligijny.

- Gratulujemy miastu, które wygrało niniejszą procedurę, ale podkreślamy, że wygrana nie jest gwarancją sukcesu. Wrocław czeka jeszcze bardzo dużo pracy, która będzie wymagała silnego zaangażowania ze strony władz publicznych, także w zakresie finansowania kultury. Grupa ekspertów będzie się bardzo uważnie przyglądać przygotowaniom miasta do realizowania celów Europejskiej Stolicy Kultury - mówili członkowie komisji selekcyjnej w Warszawie.

(gazeta.pl)

Pierwsze reakcje Wrocławian po ogłoszeniu wyniku konkursu

"Wrocławska aplikacja budowana była na haśle "Odzyskiwanie piękna". - Problemem wielu miast na świecie, także naszym, jest to, że z nawet bogatej oferty kulturalnej korzystał tylko niewielki odsetek mieszkańców - tłumaczy prezydent Rafał Dutkiewicz. - My jesteśmy na średnim poziomie europejskim, bo u nas z kultury korzysta regularnie 7 proc. mieszkańców. W naszej aplikacji pokazujemy, jak ten odsetek będziemy próbować zwiększyć przynajmniej do kilkunastu procent.

We Wrocławiu ruszył np. program, który za pomocą techniki audiodeskrypcji umożliwia uczestnictwo w bezpłatnych seansach filmowych osobom niewidomym. Uruchomiono także projekt Obligacji Kulturalnej, który w próbnej postaci realizuje biblioteka miejska: daje on jego uczestnikom zniżki - nawet do 40 proc. - przy kupnie biletów do teatrów, muzeów czy aquaparku. W przypadku ludzi młodych podstawą do otrzymania Obligacji Kulturalnej będzie ich gotowość do pracy wolontariackiej na rzecz miejskich instytucji kultury, hospicjów i organizacji pozarządowych. Obligacje dostaną także rodziny wielodzietne oraz (choć w zależności od dochodu) osoby, które ukończyły 65 lat. Wiodącym projektem ma być także Europejski Paszport Kulturalny, który powinien skłonić uczniów szkół podstawowych i średnich do zwiedzania muzeów w całej Europie.

W mieście realizowane są programy rewitalizacyjne, które pozwalają dopłacać prywatnym właścicielom zabytkowych czynszówek 70 proc. kosztów remontu elewacji i dachów. Trwa także budowa ścieżki kulturowej w Dzielnicy Czterech Świątyń, czyli miejscu, w którym sąsiadują ze sobą synagoga, katedra prawosławna, kościół katolicki i świątynia protestancka. Wierni czterech wyznań realizują wspólne projekty kulturalne, a cała dzielnica zamienia się w miejsce spotkań. Lada moment ruszy największy w Polsce program rewitalizacji modernistycznego osiedla, do zmiany wyglądu przygotowuje się także cała dzielnica Nadodrze, z XIX-wieczną zniszczoną zabudową i społecznymi problemami".

ESK 2016 dla Wrocławia. Wygrało piękno z odzysku

Co o tym sądzisz? Wypowiedz się na Forum NH!

« nowsza lista starsza »

Varia »
Moje Nowe Horyzonty - felietony Romana Gutka  Klub Krytyków Forum NH  Filmowa przestrzeń NH  Selekcjonerzy z festiwali  Ciekawostki z przestrzeni NH  XV Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka  Urszula Lipińska: Zawieszeni w sprzeczności (Grecka Nowa Fala)

Strona główna  Po 11.NH  Program festiwalu  Aktualności  Festiwal  Muzyka  Wydarzenia specjalne  Przestrzeń NH  Felietony Romana Gutka  Przyjaciele festiwalu  Kontakt

Strona główna - pełna wersja