Ciekawostki z przestrzeni NH
Miastograf w Łodzi - przegląd filmów Andrzeja Barta
28 września 2009
« nowsza lista starsza »

Andrzej Bart, łodzianin, jest jednym z najciekawszych polskich powieściopisarzy. W 1991 roku otrzymał Nagrodą Kościelskich za książkę Rien na va plus. Nominowana w tym roku do nagrody Nike Fabryka muchołapek (2008) w niebanalny sposób odpowiada o Chaimie Rumkowskim, kontrowersyjnym przewodniczącym Judenratu w Ghetto Litzmannstadt w Łodzi. Książka stanie się kanwą scenariusza nowego filmu współpracującego z Bartem Borysa Lankosza.

Mniej znane jest oblicze Andrzeja Barta jako miłośnika Łodzi i filmowca. Pisarz jest również twórcą filmów dokumentalnych poświęconych Łodzi i postaciom z nią związanych. Bart wyreżyserował między innymi dokument Café Mocca, opowiadający historię słynnej łódzkiej kawiarni, istniejącej tylko przez kilka lat po wojnie, w której zbierali się w najsławniejsi artyści tego okresu. Film Pałac opowiada zaś o jednym z barwniejszych łódzkich fabrykantów, Oskarze Kohnie i jego pałacu, późniejszej siedzibie łódzkiej Szkoły Filmowej. Z kolei pochodzący z 1997 roku dokument Eva R. ukazuje skomplikowaną i poruszającą relację między sławnym, uwielbianym przez świat ojcem a jego dziećmi.

Na podstawie scenariuszy Andrzeja Barta powstały ostatnio dwa filmy, oba w reżyserii Borysa Lankosza: dokument Radegast (2008) oraz film fabularny Rewers (2009). Ten ostatni zdobył szereg nagród na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym najważniejszy laur - Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu fabularnego.

W sobotę 3 października Borys Lankosz spotka się z publicznością przeglądu w łódzkim Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1).

Miastograf

Wywiad Joanny Szczęsnej z Andrzejem Bartem w GW

Wywiad Justyny Sobolewskiej z Andrzejem Bartem w Polityce

 

 

« nowsza lista starsza »

Varia »
Moje Nowe Horyzonty - felietony Romana Gutka  Klub Krytyków Forum NH  Filmowa przestrzeń NH  Selekcjonerzy z festiwali  Ciekawostki z przestrzeni NH  XV Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka  Urszula Lipińska: Zawieszeni w sprzeczności (Grecka Nowa Fala)

Strona główna  Po 11.NH  Program festiwalu  Aktualności  Festiwal  Muzyka  Wydarzenia specjalne  Przestrzeń NH  Felietony Romana Gutka  Przyjaciele festiwalu  Kontakt

Strona główna - pełna wersja