Polska publiczność poznała Fatiha Akina - tureckiego Niemca, czy niemieckiego Turka - niemal z każdej strony, ciemnej i jasnej. Począwszy od filmu Szybko i bezboleśnie (1998) o trójce przyjaciół Turku, Greku i Serbie, mieszkających w Hamburgu, z których każdy wybiera inną życiową drogę, przez Solino (2002) - historię włoskiej rodziny, która w latach 70. zakłada pizzerię w jednym z miasteczek Zagłębia Ruhry, Głową w mur (2004) - krwawą miłosną opowieść, która przyniosła Akinowi międzynarodową sławę i odkryła fascynującego Birola Ünela, Życie jest muzyką (2005) - muzyczną podróż do współczesnego Stambułu, po film Na krawędzi nieba (2007) - drugą część Akinowej trylogii, której tematami przewodnimi są miłość, śmierć i zło.
Dla Akina najważniejsza w kinie jest historia. Na niej skupia uwagę. Jego filmy są niezwykle dynamiczne i gęste, charakteryzują się wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. Mają "mięsistych", żywych bohaterów. W nowym filmie, komedii Soul Kitchen (2009), nagrodzonej na ostatnim festiwalu w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury, zbiera na planie swoich ulubionych aktorów. Głównego bohatera - Zinosa, właściciela restauracji w Hamburgu, zagrał pamiętny Grek Costa z Szybko i bezboleśnie - Adam Bousdoukos. Jego dziewczyna wyjeżdża do Szanghaju, brat kryminalista prosi o pomoc, a sam Zinos przechodzi jeden z życiowych kryzysów. W roli brata wystąpił popularny niemiecki aktor Moritz Bleibtreu, z którym Akin pracował przy Solino. Oczywiście w Soul Kitchen nie mogło zabraknąć Birola Ünela, a jedną z głównych ról kobiecych zagrała zjawiskowa - jak twierdzi znawca węgierskiego kina Krzysztof Varga - węgierska aktorka Dorka Gryllus.
Film Soul Kitchen niemal równocześnie, na przełomie nowego roku, wszedł na ekrany niemieckich i tureckich kin, w tych ostatnich pod tytułem Aşka Ruhunu Kat.