Ciekawostki z przestrzeni NH
Agnieszka Arnold i Bunt Janion w Gdańsku
25 lutego 2010
« nowsza lista starsza »

Kultura Miejska, Nowa Synagoga we Wrzeszczu oraz portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego

Bunt Janion (60 min, Polska 2005)

w reżyserii Agnieszki Arnold

3 marca 2010 godz.18.00 Gdańsk, Nowa Synagoga przy ul. Partyzantów 7 (była Szkoła Muzyczna)

 

W dyskusji po filmie udział biorą:

Agnieszka Arnold, reżyserka filmu;
prof. Ewa Graczyk, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego;
Katarzyna Czeczot, historyczka literatury, doktorantka prof. Marii Janion w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie;
Monika Popow, historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych. Uniwersytetu Gdańskiego;
Spotkanie poprowadzi Lidia Makowska, kulturolożka, badaczka i aktywistka na rzecz zmiany; społecznej, współinicjatorka Kultury Miejskiej, Inicjatywy Indeks 73 oraz portalu Wrzeszcz.info.pl

W filmie Maria Janion mówi: Jeśli ruch emocjonalny nie przekształcił się dotąd w ruch intelektualny tak, jak to miało miejsce w Wielkim Romantyzmie, to stwierdzić można, że to, co dzieje się w kulturze, zatrzymało się na poziomie małego romantyzmu krajowego, romantyzmu popularnych stereotypów i wzruszeń. Podobna diagnoza wymaga działania. Przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny.

Film Agnieszki Arnold jest pretekstem do rozmowy na temat kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce. Maria Janion upomina się o tych i o te, których historia została i jest zapominana. Czyj głos jest dzisiaj reprezentowany w sferze publicznej? Czyja historia staje się historią powszechną, mainstreamową, zakorzenioną w powszechnej świadomości, a czyja powoli ulega zatarciu? Jak możemy przywrócić wyparte głosy?

Będziemy o tym rozmawiać w Gdańsku, w mieście, w którym Maria Janion pracowała przez ponad dekadę, wychowała całe pokolenie uczniów. W mieście-palimpseście, na którym kolejne warstwy historii układają się zgodnie z dominującym układem sił; zatarła się jego herstoria, historia mniejszości. W mieście, w którym obywatelski Solidarnościowy zryw milionów Polek i Polaków sprowadzony został do Romantycznej Legendy.

Rozmawiać będziemy w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, pamiętając, że w Gdańsku zaginęła symboliczna pamięć o jego żydowskich mieszkańcach - nawet miejsce po getcie przy Mysiej do tej pory nie zostało upamiętnione choćby tablicą.

Ważnym wątkiem rozmowy będzie zestawienie dwóch legend Marii Janion. Tej gdańskiej, spopularyzowanej przez jej uczennice i uczniów, występujących w filmie Agnieszki Arnold: prof. Małgorzatę Czermińską, prof. Ewę Nawrocką, prof. Stanisława Rośka, prof. Zbigniewa Majchrowskiego, pisarza Pawła Huelle. Skonfrontujemy ją z recepcją Marii Janion w Warszawie: interpretatorką romantyzmu, komentatorką poszukującą nowego języka do opisu rzeczywistości, Patronką ruchu feministycznego. To przecież Pani Profesor przypomina nam, że rewolucja jest kobietą.

 

Fot. Elżbieta Janicka

« nowsza lista starsza »

Varia »
Moje Nowe Horyzonty - felietony Romana Gutka  Klub Krytyków Forum NH  Filmowa przestrzeń NH  Selekcjonerzy z festiwali  Ciekawostki z przestrzeni NH  XV Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka  Urszula Lipińska: Zawieszeni w sprzeczności (Grecka Nowa Fala)

Strona główna  Po 11.NH  Program festiwalu  Aktualności  Festiwal  Muzyka  Wydarzenia specjalne  Przestrzeń NH  Felietony Romana Gutka  Przyjaciele festiwalu  Kontakt

Strona główna - pełna wersja