Graz to drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii, stolica Styrii. W świadomości świata kultury i sztuki Graz spektakularnie zaistniał w 2003 roku dzięki realizacji głośnego futurystycznego projektu rozbudowy Muzeum Joanneum, mieszczącego m.in. galerię sztuki współczesnej, autorstwa Petera Cooka i Colina Fourniera. Kunsthaus Graz znany jest z prezentacji progresywnych projektów artystycznych i wystaw, których twórcą jest m.in. kuratorska gwiazda z Polski - Adam Budak.
Budak zaprosił właśnie do Grazu jedną z czołowych artystek europejskich, Włoszkę mieszkającą i pracującą w Paryżu - Tatianę Trouvé (1968), autorkę instalacji, rzeźb i rysunków. To pierwsza indywidualna prezentacja artystki w Austrii. Monumentalna praca Il Grande Ritratto, zainspirowana powieścią science-fiction z 1960 roku neoawangardowego pisarza Dino Buzzatiego pod tym samym tytułem, przenosi widzów w pejzaż po apokalipsie.
Wystawie towarzyszą wykłady, spotkania z artystami i filmowy maraton, będący dopełnieniem przestrzennej rzeźby Trouvé. W cyklu Into the Night publiczność Il Grande Ritratto obejrzała już wybrane przez artystkę filmy Andrieja Tarkowskiego (z wprowadzeniem syna reżysera) - Zwierciadło (1974), Stalkera (1979) oraz Nostalgię (1983) i dokument Tempo di viaggio (1979) Tarkowskiego i Tonino Guerry, poświęcony pracy nad Nostalgią.
23 marca 2010 o godz. 18:00 w KIZ RoyalKino (Conrad von Hötzendorfstraße 10, Graz) zostaną pokazane kolejne dwa filmy - tym razem w reżyserii ulubionego twórcy NH, Béli Tarra (z jego osobistym wprowadzeniem): Potępienie (1987) i Harmonie Werckmeistera (2000). Kolejna odsłona cyklu to dzieła Jeana Cocteau, należące do jego trylogii orfickiej: Krew poety (1930), Orfeusz (1950) i Testament Orfeusza (1959).
Into the Night: Andriej Tarkowski