Jak co roku tygodnik Polityka zachęca do uczestnictwa w MFF Nowe Horyzonty przewodnikiem festiwalowicza. Przewodnik został dołączony do nr 20 (2756) w środę 12 maja 2010.
Roman Gutek: Od początku istnienia festiwalu staraliśmy się promować tytuły trudne, niekonwencjonalne, właśnie nowohoryzontowe. Konkurs był miejscem na poszukiwania, skrajne eksperymenty, na uczenie widza innego spojrzenia na sztukę. Chcemy wrócić do tej tradycji. Pomagać twórcom i filmom powstającym poza głównym nurtem.
Janusz Wróblewski: Z punktu widzenia publiczności może właśnie lepiej, gdyby mogła ona obejrzeć zestaw głośnych nowatorskich dzieł nagradzanych na różnych festiwalach. A nie rzeczy kompletnie nic nikomu niemówiące.
Roman Gutek: Z pewnością widzów byłoby jeszcze więcej, ale to byłoby zbyt łatwe. Lubię, kiedy jest trudniej.
Dyrektor festiwalu w rozmowie z Januszem Wróblewskim opowiada, jak zmienił się sposób wybierania filmów do głównego konkursu Nowe Horyzonty i jakie filmy mają szansę stać się odkryciami tegorocznego festiwalu.
Przewodnik festiwalowicza w klasycznej formule opisuje poszczególne festiwalowe sekcje, m.in. panoramę kina współczesnego i przegląd kinematografii tureckiej, ujawnia kolejne tytuły z wciąż nie zamkniętego programu i piórem publicystów Polityki, Janusza Wróblewskiego i Zdzisława Pietrasika, namawia do ich obejrzenia.
Czego nie należy przegapić, w jakie konteksty warto się uzbroić? Resume Polityki zawiera najważniejsze informacje na temat twórczości bohaterów festiwalowych retrospektyw: Jeana-Luca Godarda, braci Quay, Wojciecha Jerzego Hasa i Daniela Szczechury. Do obejrzenia unikatowego przeglądu brytyjskiej feministycznej teoretyczki kina i reżyserki Laury Mulvey przekonuje jego współtwórczyni Kamila Kuc. Z przewodnika festiwalowicza dowiemy się też, kim jest wielbiciel kiczu i tandety, obdarzony niezwykłą wyobraźnią Philippe Mora, nazywany australijskim Timem Burtonem, jego filmy wypełnią program nocnego szaleństwa.
Piotr Sarzyński - w Polityce człowiek od sztuki - z entuzjazmem opisuje pełnometrażowy debiut cenionej współczesnej artystki wideo-artu, Szwajcarki Pippilotti Rist - Pepperminta oraz poleca wybrane dzieła austriackiej artystki wizualnej, stale współpracującej z tancerzem i choreografem Chrisem Haringiem - Mary Mattuschki. Obie propozycje znajdą się w cyklu Trzecie Oko. Zachęca też do uczestniczenia w publicznej projekcji miejskiej polskiego artysty Krzysztofa Wodiczko.
W przewodniku nie zabrakło informacji o wydarzeniach muzycznych 10. NH. Dorota Szwarcman odpowiada na pytanie, dlaczego Księga niepokoju portugalskiego modernisty Fernando Pessoi stała się wymarzonym materiałem dla spektaklu Michela van der Aa, który zobaczymy w Operze Wrocławskiej i jakie znaczenie w twórczości reżysera oprócz filmu mają emocje. Mirosław Pęczak namawia zaś do częstych wizyt w klubie festiwalowym i tłumaczy, jak Mike Patton odkrywa nowe lądy, eksperymentując z włoskimi przebojami.
W przewodniku Polityki znajdziemy też przydatną mapkę centrum miasta z kinami, obiektami festiwalowymi, hotelami oraz miejscami, do których nie można nie trafić podczas pobytu w festiwalowym Wrocławiu.
Przypominamy, że w sprzedaży znajduje się wciąż dodatek do majowego numeru magazynu Charaktery, poświęcony bohaterom retrospektyw 10. NH - Twórcy z charakterem