Aktualności
Znamy już filmy otwarcia i zamknięcia 10. MFF Nowe Horyzonty
28 czerwca 2010
Enter the Void reż. Gaspar Noé
« nowsza lista starsza »

Film O bogach i ludziach Xaviera Beauvois, zdobywca Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes otworzy 22 lipca 2010 roku 10. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Film jest rekonstrukcją autentycznych wydarzeń. W 1996 roku w Algierii zamordowano siedmiu katolickich mnichów, trapistów. Nie pojechali do Algierii, żeby nawracać muzułmanów, tylko aby dać świadectwo wiary, pojmowanej jako otwarcie się na drugiego człowieka. Pracowali w wiosce u stóp Atlasu, służąc ludziom lekarstwami i wiedzą. Kiedy w Algierii doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, miejscowe władze zaczęły nalegać, by opuścili Tibhirine. Decyzję musieli jednak podjąć sami mnisi. W jej rezultacie grupa uzbrojonych mężczyzn uprowadziła zakonników. Dwa miesiące później odnaleziono ich ciała. Okoliczności tej śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione.

Xavier Beauvois w swoim minimalistycznym, pełnym skupienia filmie śledzi wahania, przygląda się motywacjom zakonników, stojących przed dylematem - pozostać w sterroryzowanej wiosce czy opuścić klasztor. Zostają, nie chcąc pozbawiać miejscowych ludzi oparcia, którym dla nich byli.

O bogach i ludziach to piąty film w dorobku reżyserskim Xaviera Beauvois. W rolach głównych wystąpili wybitni francuscy aktorzy: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin.

O bogach i ludziach

 

Od dawna oczekiwana w Polsce sensacja festiwalu w Cannes 2009, nagrodzona w hiszpańskim Sitges specjalną nagrodą jury - Enter The Void Gaspara Noé będzie drugim filmem otwarcia 10. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

To przykład kina ery techno, unikalne doświadczenie, pozbawiona reguł gra dla dorosłych. Widzowie Enter The Void spędzą 163 minuty w wyczerpującej, eksperymentalnej podróży przez tokijski mrok.

Gaspar Noé, enfante terrible francuskiej kinematografii, reżyser Mięsa, Samego przeciw wszystkim, Niedwracalnych, zawsze wywoływał szok, pokazując skrajną agresję i destrukcję, opowiadając o zbrodni i zemście. To niezaprzeczalnie wizjoner współczesnego kina. Jego znakiem rozpoznawczym są narracyjne i montażowe eksperymenty, przełamywanie formalnych i obyczajowych tabu.

Tym razem bohaterem Noégo jest Amerykanin, diler narkotyków, który mieszka z siostrą w Tokio. Z początku kamera przyjmuje jego punkt widzenia. Reżyser używa hipnotycznych jazd kamery i niemal niezauważalnego montażu. Prawdziwy przełom nadchodzi w 20 minucie filmu, kiedy główny bohater ginie w policyjnej obławie. Od tej pory na filmowy świat patrzymy oczami jego duszy, dryfującej w przestrzeni i czasie, która przenika ściany, lata nad ulicami, zbliżając się jak ćma do świateł i ognia. Teraźniejszość łączy się z retrospekcjami i wizjami, obrazami i animacjami. Tokio w ujęciu Noégo to metropolia grzechu i wyalienowania.

 

Pokazany w niezależnej sekcji "Piętnastka realizatorów" festiwalu w Cannes 2009, Tetro Francisa Forda Coppoli 1 sierpnia 2010 zamknie 10. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

To pierwszy od ponad 30 lat film według oryginalnego scenariusza wielkiego twórcy amerykańskiego kina. Został nakręcony w Argentynie. Pięknie portretując charakterystyczne dla niej pejzaże, opowiada o burzliwych rodzinnych konfliktach. Po latach niewidzenia w artystycznej dzielnicy Buenos Aires - La Boca spotykają się dwaj bracia, potomkowie słynnego dyrygenta, ambitnego artysty i apodyktycznego ojca. Osiemnastoletni Bennie szuka kontaktu z Tetro, który wyjechał do Ameryki, uciekając od znienawidzonej rodziny. W odbudowaniu braterskiej więzi pomoże im przyjaciółka Tetro - piękna Miranda. Spotkanie doprowadzi jednak do ujawnienia głęboko skrywanych tajemnic.

Tetro to przykład kina artystycznego, nie liczącego się z budżetem. Łączy cechy greckiej tragedii i opery. Na przemian czarno-biały i kolorowy - w retrospekcjach i scenach wizyjno-tanecznych, wystylizowany na kino lat 50. W filmie wystąpili ekscentryczny aktor i reżyser Vincent Gallo (Buffalo 66, Brown Bunny), przypominający młodego DiCaprio Alden Ehrenreich, znakomity Klaus Maria Brandauer (Pułkownik Redl, Mefisto), a w epizodzie - Carmen Maura, jedna z ulubionych aktorek Pedro Almodóvara.

tetro

« nowsza lista starsza »

Strona główna  Po 11.NH  Program festiwalu  Aktualności  Festiwal  Muzyka  Wydarzenia specjalne  Przestrzeń NH  Felietony Romana Gutka  Przyjaciele festiwalu  Kontakt

Strona główna - pełna wersja