Exils
Exils reż. Tony Gatlif

(DCF, 10 września, godz. 13.00)

Francja 2004, 104 min.

reżyseria: Tony Gatlif

scenariusz: Tony Gatlif

zdjęcia: Céline Bozon

muzyka: Tony Gatlif, Delphine Mantoulet

występują: Romain Duris, Lubna Azabal, Leila Makhlouf, Habib Cheik, Zouhir Gacem

nagrody: MFF w Cannes 2004 - nagroda za reżyserię,

oficjalna strona filmu: http://www.gutekfilm.pl/exils/

Pewnego dnia Zano składa swojej ukochanej Naimie szaloną propozycję - wspólny wyjazd do Algieru. Czeka ich niezwykła podróż przez Francję i Hiszpanię do ojczyzny, którą ich rodzice musieli opuścić dawno temu. Zagubiona pośród pułapek emigracyjnego życia para bohaterów bez wahania wyrusza w drogę, a ich jedyny bagaż stanowi muzyka. Nim podejmą decyzję o przekroczeniu Atlantyku, zachłyśnięci wolnością poddają się zmysłowej atmosferze Andaluzji.
W krainie przypadkowych spotkań, głośnego techno i muzyki flamenco Zano i Naima cofają się w czasie do chwil wygnania. Z nadzieją, że na końcu podróży uda im się dowiedzieć czegoś o sobie i znaleźć swoje miejsce w świecie.

Tony Gatlif: "Ci, którzy nas opuścili, zawsze do nas wracają". Film nie powstał dlatego, że po prostu przyszedł mi do głowy jakiś pomysł. Pragnąłem pokazać w nim swoje własne rany. Powrót do Algierii, kraju mojego dzieciństwa, zajął mi 43 lata. A to 4500 mil w drodze, pociągiem, samochodem, statkiem, czy po prostu piechotą.

Tony Gatlif

Reżyser, scenarzysta, aktor, muzyk. Jego filmy są hołdem oddawanym cygańskiej kulturze i muzyce, zaś głównymi bohaterami są Cyganie, czy inni odmieńcy oraz ich wędrówka po świecie. Prawdziwe imię i nazwisko Tony'ego Gatlifa brzmi Michel Dohmani. Gatlif urodził się 10 września 1948 roku w Algierze. Jako nastolatek na fali uchodźców na początku lat 60-tych wyemigrował do Francji, gdzie ukończył szkołę aktorską i początkowo występował na scenie. Wtedy napisał swój pierwszy scenariusz La Rage Au Poing, oparty na wspomnieniach z domów poprawczych. W 1975 wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film La Tete en ruine, który nigdy nie doczekał się premiery we Francji.

W 1981 roku Gatlif wyjechał do Hiszpanii, aby nakręcić Corre Gitano, w którym występowali Cyganie z Grenady i Sewilli – kolejne dzieło, które nigdy nie trafiło na francuskie ekrany. To był pierwszy film pokazujący Cyganów i warunki, w jakich żyją. Dopiero dzięki filmowi Les Princes o Cyganach, którzy postanawiają osiedlić się na przedmieściach Paryża, nakręconym w 1983 roku, Tony Gatlif został zauważony i doceniony przez krytykę. W 1992 roku rozpoczął pracę nad Latcho Drom, dokumentem o cygańskiej muzyce. Z niewielką ekipą przez cały rok podążał ścieżkami Cyganów przez Radżastan, Andaluzję, Egipt, Turcję, Rumunię, Węgry i Francję. Film, prezentowany w Cannes w kategorii „Un Certain Regard”, uzyskał świetne recenzje. Kolejny - Mondo - został zainspirowany spotkaniem reżysera z pisarzem Jean-Marie G. Le Clezio. Jest to historia dziesięcioletniego osieroconego dziecka, które pewnego dnia trafia do Nicei.

W 1997 w Gadjo Dilo Gatlif opowiedział historię młodego „Gadjo” (Romain Duris”), który przyjeżdża do cygańskiej wioski w Rumunii w poszukiwaniu zaginionej pieśniarki. W 2000 roku reżyser zaangażował hiszpańską gwiazdę flamenco Antonio Canalesa, który zadebiutował na ekranie w filmie Vengo, historii dwóch skłóconych ze sobą andaluzyjskich rodzin. Exils, był świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność i został wyróżniony Grand Prix, nagrodą za reżyserię na festiwalu filmowym w Cannes.

Wybrana filmografia:

1975 La Tete en ruine

1983 Les Princes

1993 Latcho Drom

1996 Mondo

1997 Gadjo Dilo

2000 Vengo

2004 Exils

2006 Transylvania

2010 Wolność / Liberté

Media o filmie:

"Film Gartlifa, to kino drogi w europejskim wydaniu. Za pośrednictwem, Zano i Naïmy poznajemy zakątki i kulturę miejsc oraz ludzi, których nie można zobaczyć korzystając z oferty biura podróży. Jednak przede wszystkim jest to film o odkrywaniu własnej tożsamości. Według reguł gatunku, bohaterowie przechodzą swoistą inicjacje, dojrzewają. Odkrywają otaczający ich świat, ale w szczególności siebie samych. Zwłaszcza, Naïma, która niejako z przymusu zgodziła się na wyjazd, teraz będzie miała okazje przejść wewnętrzną metamorfozę, przeanlizowac i przewartościować całe swoje dotychczasowe życie. Okazuje się, bowiem, że do tej pory, zarówno ona, jak i Zano, zawieszeni byli w mentalno-egzystencjalnej próżni. Bez celu, ambicji i perspektyw. Ta podroż, to metaforyczne pojednanie z samym sobą, ale też i swoiste oczyszczenie".

Artur Cichmiński (stopklatka.pl)

"transowy film o przenikaniu się kultur i poszukiwaniu tożsamości zrealizowany przez francuskiego reżysera o cygańsko-arabskich korzeniach. Dla Tony'ego Gatlifa - francuskiego reżysera urodzonego w cygańsko-arabskiej rodzinie w Algierze - kino to żywioł naturalny, który sam ma w sobie coś cygańskiego: napędzane muzyką i tańcem, zamienia się w magiczny akt. Takim właśnie symbolicznym aktem jest "Exils" ("Uchodźcy"). Film powstały po cygańskiej trylogii "Latcho Drom", "Gadjo Dilo" i "Vengo" jest podróżą do miejsca urodzenia w poszukiwaniu tożsamości. Jego bohaterowie - Zano, młody Francuz urodzony w Algierze, i Naima, algierska Arabka z drugiego pokolenia imigrantów nieznająca już rodzimego języka - jadą do Algieru, pod prąd szlaku uchodźców, których celem jest Europa".

Tadeusz Sobolewski (Gazeta Wyborcza)


Strona główna  Po 11.NH  Program festiwalu  Aktualności  Festiwal  Muzyka  Wydarzenia specjalne  Przestrzeń NH  Felietony Romana Gutka  Przyjaciele festiwalu  Kontakt

Strona główna - pełna wersja