Książki: bracia Quay

Publikacje towarzyszące retrospektywom 10. mff enh

Wydawca: mff era nowe horyzonty i korporacja HA!ART

Trzynasty miesiąc. Kino braci Quay pod redakcją Kuby Mikurdy

W związku z retrospektywą braci Quay w ramach 10. edycji mff era nowe horyzonty, dwóch młodych krytyków, Kuba Mikurda i Michał Oleszczyk (autorzy Kina wykolejonego. Rozmów z Guyem Maddinem, Kraków 2009) odbyło cykl rozmów z Quayami, omawiając kolejne filmy w ich dorobku, pytając o inspiracje filmowe, literackie, malarskie i muzyczne. Wywiady Mikurdy i Oleszczyka uzupełniły eseje krytyczne m.in. Marcina Giżyckiego, Piotra Dumały, Jakuba Momro i Adriany Prodeus. Tekstom towarzyszy równoległa narracja wizualna, złożona ze zdjęć, szkiców, kolaży i dodatkowych materiałów graficznych. Trzynasty miesiąc jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości braci Quay na świecie.

Bracia Quay (urodzeni 17 czerwca 1947 w Norristown koło Filadelfii, Pensylwania) – bracia bliźniacy, twórcy filmowych animacji, reklam telewizyjnych, scenografowie filmowi i teatralni. Reżyserzy dwóch filmów pełnometrażowych (Instytutu Benjamenta i Stroiciela trzęsień ziemi) oraz wielu krótkometrażowych animacji, z których najsłynniejszą jest adaptacja opowiadania Brunona Schulza, Ulica krokodyli.

 

Inventorium śladów. Jan Potocki na Zamku w Łańcucie

Bracia Quay (fotografie, film i projekt graficzny)

Małgorzata Sady (tekst)

wersja polska, angielska, francuska

wyd.Zamek w Łańcucie, 2010

książka zawiera płytę z filmem Braci Quay Inventorium śladów (producent: Serafiński Studio, 2009)

projekt współfinansowany przez NINA

skład Foto Liner Studio (Wiesław Kordecki)

W 2008 roku Bracia Quay nakręcili na Zamku w Łańcucie film "Inventorium śladów". MIał być to z załozenia i tak się stało film krótkometrażowy (24 min). Szukając sposobu na 'dystrybucję' krótkiego filmu i przełożenia filmu na inne medium, znalezienia kolejnego punktu widzenia pojawił się pomysł stworzenia książki "kinematograficznej". Bracia dokonali wyboru fotografii, zbudowali makietę książki, złożyli kilka stron (wybór czcionki i koncepcja typograficzna). Napisałam cztery teksty - o Zamku, Janie Potockim (bohaterze filmu), o samym filmie i o Braciach Quay. W książce znalazły się teksty w 3 językach - polskim (bo nasz), angielskim (bo Braci), francuskim (bo Jan Potocki pisał po francusku). Książka zawiera również pełną bibliografię dzieł J. Potockiego, która ukazje bogactwo dokonań tej niezwykłej postaci i sądów o nim, daje też czytelnikowi wyobrażenie o nim jako człowieku. Bracia Quay ukończyli grafikę książkową w Filadelfii i potem w Londynie, więc to, że książkę zaprojektowali, to również nie przypadek.

Zobacz okładkę

Małgorzata Sady


Strona główna  Po 11.NH  Program festiwalu  Aktualności  Festiwal  Muzyka  Wydarzenia specjalne  Przestrzeń NH  Felietony Romana Gutka  Przyjaciele festiwalu  Kontakt

Strona główna - pełna wersja