Jury Międzynarodowego Konkursu NOWE HORYZONTY

Jury Międzynarodowe

 Jonathan Caouette


Urodził się w 1973 roku w Houston w Teksasie. Amerykański reżyser, scenarzysta, aktor. Jego życie od najmłodszych lat było dramatyczne, matka leczyła się psychiatrycznie, trafił do rodziny zastępczej, walczył z demonami swojej psychiki, a filmowanie stało się dla niego ucieczką od rzeczywistości. Dokumentował swoje życie od jedenastego roku życia. Zadebiutował w kinie w 2004 r. wielokrotnie nagradzanym filmem Tarnation (laureat Nagrody Publiczności festiwalu NH w 2005 r.), który został z uznaniem przyjęty w Sundance i w Nowym Jorku.

Zrealizował szereg filmów krótkometrażowych: The Ankle Slasher (1987), The Techniques and Science of Eva (1988), Pig Nymph (1990), Fame (2002). Jako aktor prowincjonalnego teatru wystąpił w roli schizofrenicznego Jana Chrzciciela w Salome, homoseksualnego Judasza w Jesus Christ Superstar, i w obu tych postaciach w Godspell. Podróżował z europejską trupą The Rocky Horror Show, występował także w filmach reklamowych i etiudach studenckich.


Piotr Dumała

dumała

Urodził się w 1956 roku w Warszawie. Scenarzysta, autor opracowania plastycznego, animator i reżyser filmów rysunkowych oraz kombinowanych, scenarzysta i scenograf filmów fabularnych, pedagog, rysownik, ilustrator, autor komiksów i plakatów, literat, krytyk, aktor. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki (dyplom w pracowni konserwacji rzeźby kamiennej) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zadebiutował w 1976 roku etiudą Przemiana, jest autorem wielu animacji, m.in.: Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) oraz pokazywanego w 2009 roku na festiwalu NH Lasu, pełnometrażowego filmu aktorsko-animowanego. Posługuje się tradycyjną kreską, a także wymyśloną przez siebie techniką płytek gipsowych. Uprawia również animację użytkową, realizuje czołówki seriali i programów telewizyjnych, reklamy oraz wideoklipy. Jako pedagog prowadzi zajęcia z animacji w łódzkiej PWSFTViT; wykładał także na Wydziale Animacji w Konstfacku (Szwecja) i na Uniwersytecie Harwarda (USA).


Gideon Koppel

keppel

Początkowo studiował matematykę, kontynuował studia w Slade School of Fine Art. Artystyczne i filmowe prace Koppela były wystawiane i pokazywane na całym świecie - od The Tate Modern w Londynie do nowojorskiej MoMA. Jego najnowszy film Sleep Furiously był nominowany w 2008 roku do nagrody Złotego Leoparda na MFF w Locarno, w 2009 roku został odznaczony The Guardian First Feature Film Award, został pokazany w sekcji dokumenty/eseje 9. NH, a reżyser był gościem festiwalu. Koppel jest pracownikiem Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim oraz Associate Fellow of Green Templeton College na Uniwersytecie Oksfordzkim.


Mariusz Treliński

treliński

Reżyser operowy, filmowy i teatralny. Dyrektor artystyczny Opery Narodowej w Warszawie. Absolwent wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował filmem telewizyjnym Zad wielkiego wieloryba. Nakręcił Pożegnanie jesieni (1990) według powieści Witkacego, Łagodną (1995) oraz Egoistów (2001). W Operze Narodowej debiutował w 1995 roku kameralną inscenizacją Wyrywacza serc Elżbiety Sikory według prozy Borisa Viana. Autor wielu głośnych inscenizacji, m.in. Madame Butterfly Pucciniego, Króla Rogea Szymanowskiego, Oniegina Czajkowskiego i Don Giovanniego Mozarta. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Karola Szymanowskiego, nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz Paszportu "Polityki".

Autor wielu inscenizacji, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie (od Berlina, przez Waszyngton, aż do Tel Awiwu). Współpracował z największymi sławami świata operowego jak Placido Domingo czy Anna Netrebko. W lutym 2010 roku Treliński pokazał w Operze Narodowej Traviatę Verdiego, a w kwietniu w łódzkim Teatrze Wielkim odbyła się premiera Damy pikowej [foto. Jacek Poremba].

Od lat wierny widz Ery Nowych Horyzontów.

Yeşim Ustaoğlu


Urodziła się w 1960 roku w Trabzon. Reżyserka filmowa. Absolwentka Wydziału Architektury na Karadeniz Technical University. Następnie uzyskała dyplom na Yıldız Technical University. Po zrobieniu kilku nagradzanych w Turcji filmów krótkometrażowych - w tym To Catch a Moment (1984) Hotel (1992), Duet (1990), zadebiutowała w 1994 roku fabułą The Trace. Zdobyła międzynarodowe uznanie za sprawą filmu Podróż ku słońcu (1999), który został nagrodzony na MFF w Berlinie. Jej trzeci film Czekając na chmury został nagrodzony Sundance/NHK International Filmmakers Award w 2003 roku. Jej najnowszy film Puszka Pandory (2008) został nagrodzony w 2008 roku na MFF w San Sebastián (Złota Musza - Najlepszy film i Srebrna Muszla - Najlepsza aktorka) - będzie pokazany w sekcji Nowe Kino Turcji 10. NH, podobnie jak Podróż ku słońcu


Strona główna  Po 11.NH  Program festiwalu  Aktualności  Festiwal  Muzyka  Wydarzenia specjalne  Przestrzeń NH  Felietony Romana Gutka  Przyjaciele festiwalu  Kontakt

Strona główna - pełna wersja