brak seansów |
Do filmu muzykę na żywo wykona nowozelandzki wirtuoz organów i pianista Chris Hainsworth.
Młody brytyjski oficer zostaje oskarżony o kradzież, którą w rzeczywistości popełnił jego pozbawiony skrupułów brat. Żołnierz zostaje wysłany do kolonii lub do samego diabła - w ten sposób trafia do korpusu zwiadowców w Nowej Zelandii, pod dowództwo porucznika Gilberta Maira. Przywódca Maorysów Te Kooti prowadzi swoją prywatną wojnę przeciwko osadnikom najeżdżającym kraj. Podejmuje niszczycielski atak na młyn nieopodal Whatakane, zabija wszystkich mieszkańców poza dwiema siostrami, którym udaje się uciec. Gilbert Mair chce je chronić, jednak Te Kooti bezlitośnie morduje jedną z nich po tym, jak odmawia wskazania miejsca, gdzie ukryto amunicję. Te Kooti umyka oddziałom zwiadowców i kontynuuje swoje wypady przeciwko Pakeha. Mair organizuje obławę i prze cały następny rok bezskutecznie tropi Te Kooti.
Sam Edwards, New Zealand Film 1912-1996
Rudall Hayward pracował z prymitywnym sprzętem, ekipą amatorów i minimalnymi budżetami. Jednak jako jedynemu udało mu się osiągnąć coś na kształt sukcesu w nowozelandzkiej kinematografii przed 1960 rokiem. Swoimi filmami niemymi - Rewi's Last Stand (1925), The Te Kooti Trail (1927) oraz A Bush Cinderella (1928) - zdobył międzynarodowe uznanie i do śmierci w 1974 roku funkcjonował w strukturach nowozelandzkiej kinematografii jako wielki pionier. Aż do tego czasu nie znalazł się w nowozelandzkiej kinematografii filmowiec, którego można by uważać za jego następcę.
Nicolas Reid, A Decade of New Zealand Film
Rudall Hayward to legendarny pionier i najwybitniejszy twórca nowozelandzkiego kina niemego, a The Te Kooti Trail to jedno z jego szczytowych osiągnięć. Film, który opowiada o walce Maorysów z brytyjskimi osadnikami w pięknych nowozelandzkich krajobrazach na wiele lat stał się wizytówką tej kinematografii. Chris Hainsworth, nawiązując do klimatu połowy XIX wieku, okresu, w którym dzieje się akcja filmu oraz lat 20. XX wieku, kiedy obraz został zrealizowany, stworzył ścieżkę dźwiękową łączącą muzykę europejską z motywami maoryskimi, popularne melodie z klasycznymi wątkami, m.in. tematami Edvarda Griega oraz uwerturą opery Rossiniego William Tell.
Przed pokazem filmu koncert nowozelandzkiego zespołu taneczno muzycznego Manaia.
Film pokazany na festiwalu dzięki uprzejmości New Zealand Film Archive Nga Kaitiaki of Nga Taonga Whitiahua za zgodą Hayward Whanau.
cena biletu: 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy – dla posiadaczy karnetu festiwalowego)