English

Kod nieznany reż. Michael HanekeKod nieznany reż. Michael Haneke
Aktualności
19 maja 2011
FUNNY GAMES EU - program filmowy MFF Nowe Horyzonty na EKK we Wrocławiu

Funny Games EU to program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty przygotowany specjalnie na Europejski Kongres Kultury. Z jednej strony pokazuje różnorodność stylistyczną i tematyczną europejskiego kina, z drugiej – żywotność jego tradycji. 15 europejskich filmów z ostatnich 10 lat pokażemy w 5 sekcjach: Ziemia drży, Do utraty tchu, Straszne skutki awarii telewizora, Szepty i krzyki, Widmo wolności. Tytuły sekcji – zaczerpnięte z europejskiej klasyki filmowej – zostały potraktowane dosłownie jako hasła, czy nawet utarte już zwroty językowe, ale także metaforycznie – jako łańcuchy skojarzeń, synonimy stylistyki, którą swego czasu wypracowali ich twórcy.

Ziemia drży to tytuł filmu Luchino Viscontiego z 1948 roku, jeden z najważniejszych przykładów neorealizmu w kinie, opowieść o rozpadzie rodziny i tradycji. W tej sekcji zobaczymy filmy, które podejmują na nowo te wciąż aktualne tematy, m.in. Kod nieznany Michaela Haneke – intrygującą łamigłówkę o braku porozumienia.

Do utraty tchu to tytuł debiutu Jean-Luca Godarda z 1959 roku, jednego z reżyserów francuskiej nowej fali. Film, będący grą z gatunkiem i formą, gestem pełnym dezynwoltury i wysokich temperatur emocjonalnych, patronuje sekcji, w której znajdzie się m.in. błyskotliwy remake Fassbindera – Krople wody na rozpalonych kamieniach w reżyserii Françoisa Ozona i Tlen Iwana Wyrypajewa – teledyskowy dekalog w rytmie rap.

Straszne skutki awarii telewizora Jaroslava Papouška z 1969 roku, pełen absurdu, ale i wnikliwej obserwacji, kultowy przedstawiciel czechosłowackiej nowej fali, jest przykładem walki z cenzurą. Wymowny tytuł patronuje filmom, wchodzącym w dialog z kinem gatunkowym, w programie m.in. Amer Helene Cattet i Bruna Forzaniego, hołd złożony horrorom z nurtu „giallo”.

Szepty i krzyki Ingmara Bergmana z 1972 roku to kwintesencja kina psychologicznego. Późne dzieło Bergmana odbije się echem w tytułach tej sekcji: mrocznych i kontrowersyjnych filmach Catherine Breillat, w mistycznych poszukiwaniach na peryferiach Europy Rehy Erdema.

W Widmie wolności z 1974 Luis Buñuel atakuje mieszczańskie społeczeństwo, świat skostniałych form w charakterystyczny dla siebie, surrealistyczny sposób. W tej sekcji zobaczymy współczesne filmy, które odnoszą się do tematów społecznych, m.in. europejskie kino drogi w wydaniu zbuntowanych i niepokornych bohaterów Tony’ego Gatlifa.

Program przygotowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty (Roman Gutek, Joanna Łapińska, Ewa Szabłowska, Magdalena Sztorc, Jan Topolski). Pełny program przeglądu wkrótce.

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera