English

Uciekając w szaleństwo, umierając z rozkoszy, K.WakamatsuUciekając w szaleństwo, umierając z rozkoszy, K.Wakamatsu
Książki filmowe na festiwalu

Wydawnictwo Ha!art

Wydawnictwo MFF Nowe Horyzonty

Jasper Sharp

Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego

przekład: Jagoda Murczyńska

redakcja tomu: Jagoda Murczyńska

Za różową kurtyną to wyczerpująca prezentacja pinku eiga - awangardowego kina erotycznego z Japonii. Autor opisuje obrzeża współczesnej kinematografii japońskiej, odnosząc je do szerszego tła kulturowego, społecznego i politycznego. Pokazuje w jaki sposób w pinku eiga kultura wysoka przeplata się z kinem ekscesu, tworząc jedyne w swoim rodzaju, kontrowersyjne i niejednoznaczne zjawisko estetyczne.

 

Kino Norwegii

pod redakcją Jana Erika Holsta i Pawła Urbanika

Zbiór pod redakcją Jana Erika Holsta (Norweski Instytut Filmowy) i Pawła Urbanika jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie monografią kina Norwegii. Artykuły umieszczone w zbiorze rekonstruują zarówno estetyczną, jak i instytucjonalną ewolucję kinematografii norweskiej, omawiają najpopularniejsze gatunki i tematy, tradycję adaptacji literackich, a także politykę autorską (wyróżniając takich twórców jak Tancred Ibsen, Arne Skouen, Edith Carlmar, Liv Ullmann czy Anja Breien). Zbiór zamyka artykuł o koprodukcjach polsko-norweskich.

Książka Kino Norwegii zostanie wydana w ramach projektu Norwegia bez granic.

 

J. Hoberman, Jonathan Rosenbaum

Midnight Movies: Seans o północy

przekład: Michał Oleszczyk

redakcja tomu: Michał Oleszczyk

W Midnight Movies wybitni krytycy amerykańscy J. Hoberman (m.in. The Village Voice) i Jonathan Rosenbaum (m.in. The Chicago Reader) opisują niemal sto filmów, które w ciągu ostatnich czterdziestu lat uznane zostały za "kino kultowe". Autorzy rekonstruują historię kina kultowego, jego twórców i widzów; przyglądają się fenomenowi midnight movies, nocnych seansów w nowojorskich kinach, promujących kino awangardowe, campowe i rewolucyjne obyczajowo.

 

Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama

pod redakcją Kuby Mikurdy

redakcja tomu: Kuba Mikurda

Zbiór osiemnastu tekstów autorstwa młodych polskich krytyków filmowych. Oprócz artykułów przyglądających się twórczości Gilliama w najróżniejszych kontekstach (od musicalu, przez estetykę neobarokową, tradycję animacji surrealistycznej i kino gatunków, po politykę fantazji i mitologię współczesnej Ameryki), zbiór zawiera sześć obszernych dyskusji poświęconych konkretnym filmom, a także rozmowę z Terrym Gilliamem, w której reżyser odpowiada na pytania autorów. Kino Terry'ego Gilliama to także oryginalny projekt edytorski - książkę zaprojektował artysta i teoretyk sztuki Jakub Woynarowski.

Jerzy Armata

Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego

Bohater książki - Mariusz Wilczyński - to reżyser filmów animowanych, teledysków, krótkich form telewizyjnych, a także malarz, rysownik, scenograf, aktor, pedagog, performer, który podejmuje działania artystyczne, łączące różnorodne dziedziny sztuki: muzykę, plastykę, film. To artysta chyba bardziej znany za granicą, niż w kraju ojczystym: retrospektywy jego twórczości odbyły się m.in. w Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007), Pretoria Art Museum (2007), Neue Babylon w Berlinie (2007), Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2007) i National Museum w Brasilii (2009). Laureat nagród festiwalowych m.in. w Arnheim, Chicago, Jokohamie, Nowym Jorku, Paryżu, Gdańsku i Krakowie.

Bogato ilustrowana książka Jerzego Armaty zawiera esej o twórczości tego niekonwencjonalnego artysty, długą z nim rozmowę oraz dokumentację jego dorobku (biofilmografia, wykaz nagród, bibliografia).

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera