English

Thomas Mann Baynes, Londyn 1833, dysk do praksinoskopuThomas Mann Baynes, Londyn 1833, dysk do praksinoskopu
Przetrzyj oczy. Z kolekcji Wernera Nekesa

22 lipca - 28 sierpnia 2011

Część 1: Awangarda - BWA Wrocław (ul. Wita Stwosza 32)

Część 2: Design - BWA Wrocław (ul. Świdnicka 2-4)

wernisaż w piątek 22.07 godz. 20.00 w galerii Awangarda

Eksponaty pochodzą z Werner Nekes Collection.

Werner Nekes to wybitny niemiecki artysta, od lat 60. XX wieku tworzący eksperymentalne filmy i sztukę wideo. Retrospektywa jego prac znalazła się w programie 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Nekes jest równocześnie właścicielem najsłynniejszej prywatnej kolekcji obiektów związanych z historią eksperymentów wizualnych. Bliskie mu teoretyczne rozważania na temat istoty kina znajdują odzwierciedlenie zarówno w charakterze autorskiej twórczości filmowej, jak i w wystawianych w galeriach i muzeach świata ekspozycjach zabytkowych obiektów z jego zbiorów.

Wystawa Przetrzyj oczy po raz pierwszy w Polsce pokaże wybrane eksponaty z tej jedynej w swoim rodzaju kolekcji. Będzie można ją oglądać w dwóch wrocławskich galeriach Awangarda i Design, w przestrzeniach specjalnie zaaranżowanych przez artystę.

Kolekcja obejmuje zarówno dzieła sztuki, jak i efektowne prezentacje naukowych odkryć, voyeurystyczne machiny, czy wizualne zabawki, które służyły niegdyś jako atrakcja cyrków i wesołych miasteczek. Obiekty są ilustracją paradoksów widzenia, optycznych eksperymentów takich jak anamorfoza, załamania perspektywy czy ukryte obrazy. Do zbioru należą eksponaty sięgające XVI wieku: książki, panoramy, manuskrypty, camera obscura, chronofotografie, laterna magica, czy praksinoskopy. Wszystkie przedmioty odnoszą się do wczesnych form animacji, poprzedzających erę kinematografii. Zbiór pokazywany był dotychczas w prestiżowych galeriach i muzeach Europy (m.in. w Museum Ludwig w Kolonii, Hayward Gallery w Londynie), Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Podczas festiwalu zostanie również pokazana, prezentująca kolekcję, seria filmów Wernera Nekesa Media Magica, fascynująca podróż po prehistorii kina.

Werner Nekes urodził się w 1944 roku w Erfurcie, studiował lingwistykę i psychologię we Freiburgu. W 1964 roku przeniósł się do Bonn i stanął na czele uniwersyteckiego klubu filmowego, przyjaźniąc się z filmowcami i innymi artystami, m.in. z Dore O., jego późniejszą współpracowniczką i partnerką życiową. Sam zaczął malować w 1965, eksperymentując z różnymi technikami i materiałami, zaczął też kręcić filmy najpierw na taśmie 8 mm, potem 16 mm. Jego celem stało się uwolnienie filmu od klasycznej narracji i psychologii, zwrot ku strukturze i pierwotnym filmowym jakościom. W 1967 roku Nekes przeniósł się do Hamburga, gdzie założył filmowy kolektyw Hamburger Filmemacher Cooperative, był współorganizatorem Hamburger Filmschau. Od 1973 roku podróżował po świecie z seminariami na temat teorii filmu. Jest współzałożycielem Filmbüro NW (1980) i ICNC (International Center for New Cinema, 1988) w Rydze. Jego prace były pokazywane w muzeach i na festiwalach na całym świecie, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy podczas Dokumenta w Kassel. Był również wykładowcą: od 1969 - 1972 oraz od 2004 - 2006 w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, od 1981 - 1982 na uniwersytecie w Wuppertalu, od 1982 - 1984 w Kunsthochschule Offenbach, od 1990 - 1996 w Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.

Media Magica

Filmy Wernera Nekesa

Frances Terpak: The other Side of Werner Nekes

Projekt jest realizowany w ramach Sezonu Kultury
Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/2012

Partner wystawy: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera