English
Warto zobaczyć
27 lipca 2011
27.07 - Dzień siódmy festiwalu - Na peryferiach świata i czasu

Film Israela Cárdenasa i Laury Amelii Guzmán Jean Gentil zbiera specjalne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Oryginalny i prosty jednocześnie, portret odrzuconego przez cywilizację inteligenta, który walczy o przetrwanie w dzikim, malowniczym lesie tropikalnym, jest utrzymany w duchu cinéma vérité. Zdesperowany imigrant z Haiti, profesor Gentil, który stracił posadę nauczyciela, rusza w podróż do serca Dominikany w poszukiwaniu pracy oraz sensu życia, duchowości i miłości. Narastające poczucie bezsilności, brak pieniędzy i bóle głowy wystawią wkrótce jego żarliwą wiarę w Boga na ciężką próbę.

W konkursie Nowe Horyzonty tym razem w azjatyckie, peryferyjne pejzaże przeniesie nas tajska Wieczność debiutanta Sivaroja Kongsakula. Do opuszczonego domu na pustkowiu przybywa milczący mężczyzna. Przybysz jest duchem zmarłego Wita, który po raz ostatni odwiedza miejsce swej młodości. Razem z nim cofamy się w przeszłość, poznajemy młodziutką Koy, obserwujemy pełną czułości miłość, która miała trwać wiecznie.

Krajobraz - wydmy, bagna, rozlewisko rzeki, wioska, gdzieś w okolicach Boulogne-sur-Mer, na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche - w najnowszym filmie Bruno Dumonta Poza szatanem zagrał rolę o wiele poważniejszą niż dotąd. Uosabia sacrum, jego kapłanem wydaje się być mieszkający pod gołym niebem, tajemniczy włóczęga, który chodzi po okolicy, pali ognisko, poluje. Od czasu do czasu klęka, zastyga w modlitewnej pozie, wpatruje się w horyzont. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Z tą samą kamienną twarzą zabija i czyni cuda.

Kalendarz projekcji na dziś

Harmonogram spotkań z gośćmi na dziś

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera