English
Varia
XV Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Komunikat z posiedzenia Jury XV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Jury XV Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Darek Arest, Michał Chaciński, Paweł T. Felis, Agnieszka Jakimiak, Marek Hendrykowski, Artur Majer, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 107 uczestników, na posiedzeniu w dniu 24 maja 2011 r. postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje

MARCIN ADAMCZAK - za szerokość kontekstu, w jakim umieszcza opisywane filmowe zjawiska, oraz różnorodność interpretacji, sumujących się w wyrazisty pogląd na kształt współczesnego kina.

II nagroda (5000 zł)

ADAM KRUK - za fascynującą intelektualnie i stylistycznie wędrówkę po kulturowej i historycznej mapie kina, za rewizję filmowych i ideowych legend, rozbijanie konstruktów zbiorowej wyobraźni oraz za redefinicję pojęcia kanonu.

III nagroda (2.500 zł)

LUDWIKA MASTALERZ - za ciekawy dobór tekstów, umiejętność syntezy oraz własnego, nieoczywistego spojrzenia na poszczególnych reżyserów i poszczególne zjawiska, co najpełniej ujawniło się w tekście "Romans naturalizmu z umownością w czterech odsłonach filmowych".

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:

Anna Bielak za przemyślany, wyczerpujący i bogaty w konteksty mini-esej o twórczości Shirin Neshat "W szczelinie pomiędzy obrazami".

Błażej Hrapkowicz - za tekst "Spróbujmy myśleć wspólnie", w którym autor przekonująco diagnozuje wady polskiego kina i podsuwa inteligentne recepty na jego uzdrowienie.

Kaja Klimek - za niebanalne poczucie humoru i stylistyczną biegłość, objawioną najpełniej w szkicu "Mam włosy i nie zawaham się ich użyć. Rzecz o fryzurach Nicolasa Cage'a".

Jakub Majmurek - Za celność w opisywaniu złożonych relacji między narracją filmową i uwarunkowaniami społecznymi w tekście "Połaniecczyzna na strzeżonym osiedlu".

Piotr Mirski- za tekst "127 godzin", w którym autor pokazuje, jak powinna wyglądać ostra, świetnie napisana, inteligentna recenzja filmowa.

Witold Mrozek - Za sprawne łączenie wnikliwej analizy filmu z dobrze uzasadnionymi syntetycznymi sądami w tekście "Zawsze kicz? Kino szuka pomysłu na balet".

Jakub Wencel - za wnikliwą i inteligentną analizę najnowszego filmu braci Coen w tekście "Dyliżans zatrzymany".

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie w dniu imienin patrona, 25 lipca, podczas trwania 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-31.07.2011). Konkursowe prace opublikujemy wkrótce na stronie nowehoryzonty.pl.


Co o tym sądzisz? Wypowiedz się na Forum NH!

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera