English
Warto zobaczyć
26 lipca 2011
26.07 - Dzień szósty festiwalu - Utopiści są wśród nas

Wydarzeniem festiwalu stanie się z pewnością debiut fabularny pracującego w USA Polaka – Zbigniewa Bzymka. Utopians dla każdego z widzów może okazać się zupełnie innym filmem. Pełne, wielowymiarowe postacie i ich relacje, wymykające się próbom jednoznacznego opisu, są tu zarysowane w serii luźno ze sobą powiązanych scen. Bzymek odrzuca chronologię wydarzeń i klasyczne schematy narracyjne, poruszając się po krajobrazie emocjonalnym, rozmywając granicę między tym, co realne, a wspomnieniem czy wyobrażeniem.

Ruchy Browna są drugim po świetnym Wolfsbergen filmem holenderskiej reżyserki i scenarzystki Nanouk Leopold, który trafia do nowohoryzontowego konkursu. Bohaterką Leopold, nad którą unosi się duch Antonioniego, ponownie staje się kobieta znużona stabilizacją, neurotyczna, w ukryciu spełniająca swoje perwersyjne pragnienia. Otoczona przez kochającą rodzinę, wyposażona w atrybuty normalności, do której najwyraźniej nie pasuje, jakby bez wiary w powodzenie swoich starań, dąży do przełamania życiowego schematu.

Taśma to z kolei filmowy autoportret Li Ninga – awangardowego wideoartysty, choreografa i performera partyzanckiej grupy tanecznej, ale też męża, ojca i syna, zmagającego się z chińską rzeczywistością czasów przemian. Film, prezentowany w konkursie Filmy o Sztuce 11. NH, jest jego obsesyjnym wideodziennikiem: nerwowym, fragmentarycznym zapisem prywatnych momentów, miejskich akcji, konfesyjnych wynurzeń i partyzanckiego street video – filmowanym przez ostatnich pięć lat. Brutalne środki wyrazu są tu metaforycznym przełożeniem na ruch chaosu chińskiej transformacji. 

Kalendarz projekcji na dziś

Harmonogram spotkań z gośćmi na dziś

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera