English
Varia
Ciekawostki z przestrzeni NH
21 czerwca 2011
Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Jednogłośnie!

GRATULUJEMY!

Międzynarodowe jury jednogłośnie wybrało Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016!

Przewodniczący jury, Austriak Manfred Gaulhofer, przyznający tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, dzisiaj o godz.16 na konferencji prasowej w warszawskich Łazienkach ogłosił wynik tegorocznego konkursu. Podkreślił, że decyzja została podjęta jednogłośnie. Wrocław zwyciężył z Gdańskiem, Lublinem, Katowicami i Warszawą.

Kluczowe okazały się m.in. zaawansowany program rewitalizacji miejskiej, dynamiczna gospodarka, zaangażowanie w dialog międzykulturowy i międzyreligijny.

- Gratulujemy miastu, które wygrało niniejszą procedurę, ale podkreślamy, że wygrana nie jest gwarancją sukcesu. Wrocław czeka jeszcze bardzo dużo pracy, która będzie wymagała silnego zaangażowania ze strony władz publicznych, także w zakresie finansowania kultury. Grupa ekspertów będzie się bardzo uważnie przyglądać przygotowaniom miasta do realizowania celów Europejskiej Stolicy Kultury - mówili członkowie komisji selekcyjnej w Warszawie.

(gazeta.pl)

Pierwsze reakcje Wrocławian po ogłoszeniu wyniku konkursu

"Wrocławska aplikacja budowana była na haśle "Odzyskiwanie piękna". - Problemem wielu miast na świecie, także naszym, jest to, że z nawet bogatej oferty kulturalnej korzystał tylko niewielki odsetek mieszkańców - tłumaczy prezydent Rafał Dutkiewicz. - My jesteśmy na średnim poziomie europejskim, bo u nas z kultury korzysta regularnie 7 proc. mieszkańców. W naszej aplikacji pokazujemy, jak ten odsetek będziemy próbować zwiększyć przynajmniej do kilkunastu procent.

We Wrocławiu ruszył np. program, który za pomocą techniki audiodeskrypcji umożliwia uczestnictwo w bezpłatnych seansach filmowych osobom niewidomym. Uruchomiono także projekt Obligacji Kulturalnej, który w próbnej postaci realizuje biblioteka miejska: daje on jego uczestnikom zniżki - nawet do 40 proc. - przy kupnie biletów do teatrów, muzeów czy aquaparku. W przypadku ludzi młodych podstawą do otrzymania Obligacji Kulturalnej będzie ich gotowość do pracy wolontariackiej na rzecz miejskich instytucji kultury, hospicjów i organizacji pozarządowych. Obligacje dostaną także rodziny wielodzietne oraz (choć w zależności od dochodu) osoby, które ukończyły 65 lat. Wiodącym projektem ma być także Europejski Paszport Kulturalny, który powinien skłonić uczniów szkół podstawowych i średnich do zwiedzania muzeów w całej Europie.

W mieście realizowane są programy rewitalizacyjne, które pozwalają dopłacać prywatnym właścicielom zabytkowych czynszówek 70 proc. kosztów remontu elewacji i dachów. Trwa także budowa ścieżki kulturowej w Dzielnicy Czterech Świątyń, czyli miejscu, w którym sąsiadują ze sobą synagoga, katedra prawosławna, kościół katolicki i świątynia protestancka. Wierni czterech wyznań realizują wspólne projekty kulturalne, a cała dzielnica zamienia się w miejsce spotkań. Lada moment ruszy największy w Polsce program rewitalizacji modernistycznego osiedla, do zmiany wyglądu przygotowuje się także cała dzielnica Nadodrze, z XIX-wieczną zniszczoną zabudową i społecznymi problemami".

ESK 2016 dla Wrocławia. Wygrało piękno z odzysku

Co o tym sądzisz? Wypowiedz się na Forum NH!

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera