English
Varia
Ciekawostki z przestrzeni NH
25 lutego 2010
Agnieszka Arnold i "Bunt Janion" w Gdańsku

Kultura Miejska, Nowa Synagoga we Wrzeszczu oraz portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego

Bunt Janion (60 min, Polska 2005)

w reżyserii Agnieszki Arnold

3 marca 2010 godz.18.00 Gdańsk, Nowa Synagoga przy ul. Partyzantów 7 (była Szkoła Muzyczna)

 

W dyskusji po filmie udział biorą:

Agnieszka Arnold, reżyserka filmu;
prof. Ewa Graczyk, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego;
Katarzyna Czeczot, historyczka literatury, doktorantka prof. Marii Janion w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie;
Monika Popow, historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych. Uniwersytetu Gdańskiego;
Spotkanie poprowadzi Lidia Makowska, kulturolożka, badaczka i aktywistka na rzecz zmiany; społecznej, współinicjatorka Kultury Miejskiej, Inicjatywy Indeks 73 oraz portalu Wrzeszcz.info.pl

W filmie Maria Janion mówi: Jeśli ruch emocjonalny nie przekształcił się dotąd w ruch intelektualny tak, jak to miało miejsce w Wielkim Romantyzmie, to stwierdzić można, że to, co dzieje się w kulturze, zatrzymało się na poziomie małego romantyzmu krajowego, romantyzmu popularnych stereotypów i wzruszeń. Podobna diagnoza wymaga działania. Przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny.

Film Agnieszki Arnold jest pretekstem do rozmowy na temat kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce. Maria Janion upomina się o tych i o te, których historia została i jest zapominana. Czyj głos jest dzisiaj reprezentowany w sferze publicznej? Czyja historia staje się historią powszechną, mainstreamową, zakorzenioną w powszechnej świadomości, a czyja powoli ulega zatarciu? Jak możemy przywrócić wyparte głosy?

Będziemy o tym rozmawiać w Gdańsku, w mieście, w którym Maria Janion pracowała przez ponad dekadę, wychowała całe pokolenie uczniów. W mieście-palimpseście, na którym kolejne warstwy historii układają się zgodnie z dominującym układem sił; zatarła się jego herstoria, historia mniejszości. W mieście, w którym obywatelski Solidarnościowy zryw milionów Polek i Polaków sprowadzony został do Romantycznej Legendy.

Rozmawiać będziemy w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, pamiętając, że w Gdańsku zaginęła symboliczna pamięć o jego żydowskich mieszkańcach - nawet miejsce po getcie przy Mysiej do tej pory nie zostało upamiętnione choćby tablicą.

Ważnym wątkiem rozmowy będzie zestawienie dwóch legend Marii Janion. Tej gdańskiej, spopularyzowanej przez jej uczennice i uczniów, występujących w filmie Agnieszki Arnold: prof. Małgorzatę Czermińską, prof. Ewę Nawrocką, prof. Stanisława Rośka, prof. Zbigniewa Majchrowskiego, pisarza Pawła Huelle. Skonfrontujemy ją z recepcją Marii Janion w Warszawie: interpretatorką romantyzmu, komentatorką poszukującą nowego języka do opisu rzeczywistości, Patronką ruchu feministycznego. To przecież Pani Profesor przypomina nam, że rewolucja jest kobietą.

 

Fot. Elżbieta Janicka

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera