English
Varia
Ciekawostki z przestrzeni NH
08 lipca 2011
Za różową kurtyną czytając o Japonii

Wśród książek, przygotowanych specjalnie z myślą o 11. edycji festiwalu, na szczególną uwagę zasługuje polski przekład "różowego kompendium" Jaspera Sharpa, specjalisty od kina japońskiego, założyciela portalu Midnight Eye - Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego. To wyczerpująca prezentacja pinku eiga - awangardowego kina erotycznego z Japonii. Autor opisuje obrzeża współczesnej kinematografii japońskiej, odnosząc je do szerszego tła kulturowego, społecznego i politycznego. Pokazuje w jaki sposób w pinku eiga kultura wysoka przeplata się z kinem ekscesu, tworząc jedyne w swoim rodzaju, kontrowersyjne i niejednoznaczne zjawisko estetyczne.

Książki filmowe na 11. MFF NH

Jasper Sharp, Behind the Pink Curtain. The Complete History of Japanese Sex Cinema

Rafał Tomański, autor książki Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii (Wydawnictwo MUZA S.A., luty 2011), przekonuje do pinku eiga: "Jest to jedna z nielicznych możliwości podejrzenia japońskiej duszy i mentalności. Różowe kino jest rdzennie japońskie zarówno w sposobie myślenia, jak i pokazywania akcji, dlatego w nim można zobaczyć, co tak naprawdę dla nich samych jest ciekawe, inspirujące, a przede wszystkim - podniecające. Różowe kino jest - w pewien sposób - kluczem do świadomości i do serc Japończyków. Jeżeli mamy taką szansę, żeby je zobaczyć, to polecam wstyd i przyzwoitość zostawić bez żalu w domu". (stopklatka.pl)

Książka Rafała Tomańskiego, z wykształcenia japonisty i ekonomisty, od dzieciństwa zafascynowanego kulturą japońską, pomaga zrozumieć Japończyków, zerwać ze stereotypowym postrzeganiem złożonej japońskiej kultury. Podobne zadanie spełnia kanoniczna już dziś lektura dla miłośników Japonii - Japoński wachlarz Joanny Bator.

Joanna Bator spędziła dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Dla kulturoznawczyni i filozofki pobyt w tym kraju stał się źródłem nieustannych zadziwień i przemyśleń. Codzienne życie, nawet kiedy jego fragmenty wyglądały całkiem znajomo, zaskakiwało szczegółami i zasadami. Prowokowało do notowania. Wrażenia i refleksje nawarstwiały się w narrację dokumentującą osobiste spotkanie z inną kulturą. Zachwyty i pytania kierowały ku odpowiednim książkom, a te pomagały w lepszym rozumieniu tego innego świata i zarazem inspirująco jego odbiór komplikowały. Prowadziło to ku nowym zachwytom, kolejnym spacerom i wyprawom, ku kolejnym książkom. Tak powstała "jej Japonia", wachlarz widoków z Krainy Kwitnącej Wiśni. Jej wydany kilka lat temu Japoński wachlarz doczekał się kontynuacji.

Joanna Bator: "Japoński wachlarz. Powroty (Wydawnictwo W.A.B., maj 2011) to zbiór poprawionych i uzupełnionych tekstów znanych z Japońskiego wachlarza oraz nowe fragmenty i zdjęcia, które powstały, gdy wróciłam do Japonii na trzeci rok, jako stypendystka Canon Foundation in Europe. Szczególnie ważny jest dla mnie rozdział zamykający książkę, Apetyt na kanibala. Ten esej, napisany na zamówienie Gazety Wyborczej, był trudnym wyzwaniem, bo musiałam najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, po co w ogóle pisać o kanibalu-świrze. Wiedziałam, że praca nad takim tekstem nie ma sensu, jeśli nie znajdę dobrego powodu. Myślę, że mi się udało. Makabryczna historia Japończyka, który zjadł Europejkę, służy mi jako przykład wzajemnego symbolicznego pożerania się przez Wschód i Zachód".

Polecamy!

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera