English
Varia

Daleko od miasta reż. Maciej CuskeDaleko od miasta reż. Maciej Cuske
Ciekawostki z przestrzeni NH
10 lipca 2011
Polskie dokumenty w programie 11. MFF Nowe Horyzonty

Obok animacji i fabuł w konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe podczas 11. edycji festiwalu zostaną zaprezentowane 24 dokumenty. W programie znalazły się zarówno filmy młodych reżyserów: Jakuba Radeja (Getto Gospel), czy Jagody Szelc (Kichot), jak również nowe produkcje uznanych dokumentalistów: Pawła Łozińskiego (Inwentaryzacja), Macieja Adamka (Gry i zabawy dziecięce), czy Piotra Stasika (Koniec lata). Na szczególną uwagę miłośników polskiej szkoły dokumentu zasługują cztery filmy prezentowane w pozakonkursowej sekcji Dokumenty/eseje: Argentyńska lekcja Wojciecha Staronia, Daleko od miasta Macieja Cuske, Kwiekulik Joanny Turowicz i Anny Zakrzewskiej oraz Prawdziwy koniec zimnej wojny Jerzego Śladkowskiego.

W 1998 roku Woj­ciech Staroń nakręcił dokument Syberyj­ska lek­cja o młodej nauczycielce, która na dalekiej Syberii uczy ojczystego języka potom­ków pol­skich zesłań­ców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka jadą do Argen­tyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spo­tkanie z nowym językiem. Za sprawą argen­tyń­skiej przyjaciółki mały Janek wkroczy w fascynujący świat zabaw, pozna też nieznany mu dotąd gorzki smak dzieciń­stwa, zdominowanego przez "dorosłe" problemy. Do mitycznego świata dzieciństwa odsyła również Daleko od miasta Macieja Cuske. Bohaterami filmu są chłop­cy, spędzający lato na wsi, z dala od zgiełku miasta. Nudzą się, roz­mawiają o przy­szłym dorosłym życiu i... kręcą film.

Początkowo bohaterką filmu Kwiekulik Joanny Turowicz i Anny Zakrzewskiej miała być Zofia Kulik - polska artystka, rzeź­biarka, per­for­merka - która, jak się okazało, pracowała akurat nad archiwum swojej artystycznej grupy - KwieKulik. Zofia Kulik i Prze­mysław Kwiek byli parą w życiu i w sztuce. W rezultacie powstał film, pokazujący ich burz­liwe życie i wspólne projekty oraz przy­gotowania do nowej wystawy.

W filmie Prawdziwy koniec zimnej wojny Jerzy Śladkowski przygląda się z kolei kulisom dyplomatycz­nych starań o przyjęcie Polski do NATO, szczegóły najnowszej historii odsłaniają byli pol­scy prezydenci, ministrowie spraw zagranicz­nych i dyplomaci pol­scy, pracujący w Ambasadzie RP w USA.

Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe

Dokumenty/eseje

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera