English
Varia

Łowca trolli reż. André Øvredal Łowca trolli reż. André Øvredal
Ciekawostki z przestrzeni NH
22 lipca 2011
Paweł Urbanik zachęca do oglądania Norwegów

Jeden z redaktorów festiwalowej publikacji poświęconej kinematografii norweskiej, Paweł Urbanik poleca:

Filmowa część sekcji "Norwegia bez granic" to syntetyczne spojrzenie na kinematografię, która ostatnimi laty wyraźnie zaznacza swoją obecność na zagranicznych festiwalach, przyciąga do kin rzesze rodzimych widzów i nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu. To obraz niejednorodny, unikający utartych stereotypów na temat kina norweskiego, próbujący uchwycić jego złożony charakter, który kształtują filmy zarówno "typowo skandynawskie" w tradycyjnym i współczesnym znaczeniu tego pojęcia, jak i produkcje gatunkowe czy też takie, które wymykają się próbom szufladkowania. W taki sposób kinematografia norweska nie była jeszcze w Polsce prezentowana.

W programie znalazły się opowieści odwołujące się do Ibsenowskiej i Bergmanowskiej twórczości, historyczna superprodukcja o buncie na wyspie, opowieści o niedopasowanych czy niezdefiniowanych jednostkach, ale też zupełne niespodzianki - pseudodokument o trollach (sic!), horror o nazistach-zombie czy totalne szaleństwo - kino akcji, bazujące na prawdziwej aferze szpiegowskiej z lat 80. Warto również obejrzeć filmy krótkometrażowe, które w Norwegii stanowią kategorię nie mniej ważną niż filmy pełnometrażowe i wśród których kilka tytułów to prawdziwe mistrzostwa, zapadające na długo w pamięć, jak chociażby Zły pan Anity Killi. Wyjątkową okazją jest też sekcja poświęcona niepokornej twórczości Anji Breien, łączącej w swoich niezwykle bogatych tematycznie i stylistycznie filmach kobiecy punkt widzenia ze społeczną wrażliwością, nierzadko naznaczoną mocnym tonem kontestacji.

Norweskie filmy w programie 11. NH

Hommage: Anja Breien

Kino Norwegii

pod redakcją Jana Erika Holsta i Pawła Urbanika

Zbiór pod redakcją Jana Erika Holsta (Norweski Instytut Filmowy) i Pawła Urbanika jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie monografią kina Norwegii. Artykuły umieszczone w zbiorze rekonstruują zarówno estetyczną, jak i instytucjonalną ewolucję kinematografii norweskiej, omawiają najpopularniejsze gatunki i tematy, tradycję adaptacji literackich, a także politykę autorską (wyróżniając takich twórców jak Tancred Ibsen, Arne Skouen, Edith Carlmar, Liv Ullmann czy Anja Breien). Zbiór zamyka artykuł o koprodukcjach polsko-norweskich.

Książka Kino Norwegii zostanie wydana w ramach projektu Norwegia bez granic.

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera