English
Seanse
30 lipca, 16:15
31 lipca, 19:15
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 138
żółte: 58
czerwone: 48
dobry, widziałem...
~ psubrat
Piękny, ale widziałem
~ jack36
Uzak
Distant
reż. Nuri Bilge Ceylan / Turcja 2002 / 110’
napisy: polskie i angielskie

Obsada

Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer Erkaya, Fatma Ceylan, Ebru Ceylan

nagrody

Cannes IFF 2003 - Grand Prize of the Jury & Best Actors ; San Sebástian IFF 2003 - FIPRESCI Film of the Year; Istanbul IFF 2003 - Best Turkish Director of the Year, Best Turkish Film of the Year, FIPRESCI Award

Opis filmu

W Uzaku (ostatniej części tryptyku, na który składają się jeszcze Kasaba i Chmury w maju) miejscem spotkania bohaterów Ceylana jest Stambuł. Grana przez Emina Topraka postać młodego mężczyzny, który w poprzednich filmach marzył o ucieczce z prowincji, wreszcie decyduje się na porzucenie rodzinnego miasteczka. Zamierza znaleźć pracę na statku, wyruszyć w podróż, zacząć prawdziwe życie. Swoją przedłużającą się wizytą najpierw zaskakuje, a potem drażni wielkomiejskiego krewnego. Jest nim żyjący samotnie artysta (grany przez Muzaffera Özdemira), odcięty od azjatyckich korzeni. Jemu również przyjdzie rozliczyć się z własnym niespełnieniem.

W Stambule pada śnieg. To rzadkie zjawisko. Stambulski śnieg jest gęsty i mokry, spada z nieba wielkimi płatkami na palmy i meczety. Bohater grany przez Topraka traci swój sen o mieście, traci złudzenia, nie udaje mu się bowiem niczego osiągnąć. Miasto go odrzuca. Jest zatopione w mglistej bieli niczym nieistniejąca nigdy Atlantyda. Jest też ruchliwe, wypełnione ludźmi, światłami, przedmiotami, które nie wiadomo do czego służą. Bohater nie znajduje w nim swojego miejsca, ani przestrzeni, która ułatwiłaby mu realizację marzeń. Ambiwalentna, milcząca relacja kuzynów uosabia istotę tureckości, melancholijne rozdarcie pomiędzy tradycją a współczesnością, nadzieją a rozpaczą. Film został poświęcony pamięci Emina Topraka, zmarłego śmiercią samobójczą w grudniu 2002 roku. 

Agnieszka Szeffel

Informacje o reżyserze

Nuri Bilge Ceylan

Urodził się w 1959 roku w Stambule, gdzie studiował elektronikę na uniwersytecie Boğaziçi. Karierę zaczynał jako fotograf – po latach powrócił do tej pasji, uprawiając ją równolegle z kinem. Jego krótkometrażowy debiut znalazł się w konkursie w Cannes, a kolejne dwa filmy pokazano na Berlinale. Miasteczko, Majowa chandra i Uzak tworzą trylogię o prowincji i ucieczce od niej, z udziałem tych samych aktorów (w tym kuzynów i rodziców reżysera). Ostatni film stał się ikoną nowego kina Turcji, nagradzany m.in. w Cannes, San Sebastian, Stambule, Antalyi i Sofii. W Klimatach Ceylan obsadził siebie i żonę w opowieści o kryzysie pary. Wreszcie Trzy małpy przyniosły mu nagrodę za reżyserię w Cannes za rodzinny dramat o zdradzie, z niezwykle zmysłowymi, kreacyjnymi zdjęciami.

Filmografia

1995 Kokon / Koza / Cocoon

1997 Miasteczko / Kasaba / The Small Town

1999 Majowa Chandra / Mayis Sikintisi / Clouds of May

2002 Uzak / Distant

2006 Klimaty / Iklimler / Climates

2008 Trzy małpy / Üç maymum / Three Monkeys

Stopka

reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
scenariusz: Nuri Bilge Ceylan
zdjęcia: Nuri Bilge Ceylan
montaż: Nuri Bilge Ceylan
muzyka: Wolfgang Amadeus Mozart (K.364)
obsada: Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer Erkaya, Fatma Ceylan, Ebru Ceylan
producent: Nuri Bilge Ceylan, Feridun Koc
produkcja: NBC Film
źródło kopii: NBC Film
nagrody: Cannes IFF 2003 - Grand Prize of the Jury & Best Actors ; San Sebástian IFF 2003 - FIPRESCI Film of the Year; Istanbul IFF 2003 - Best Turkish Director of the Year, Best Turkish Film of the Year, FIPRESCI Award
język: turecka
barwa: kolor
Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Scena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera