English
Varia

Bitwa w niebie reż. Carlos ReygadasBitwa w niebie reż. Carlos Reygadas
Ciekawostki z przestrzeni NH
31 lipca 2011
Joanna Łapińska i Roman Gutek o 12. edycji Nowych Horyzontów

Kinematografia meksykańska, wizyta Carlosa Reygadasa, retrospektywa Serba Dušana Makavejeva i austriackiego filmowca Petera Tscherkassky'ego oraz przegląd twórczości Ulricha Seidla to najważniejsze wydarzenia przyszłorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty, który odbędzie się dniach 19 - 29 lipca 2012 roku.

Joanna Łapińska: - To prawda, że propozycje meksykańskiego kina artystycznego docierają na polskie ekrany niezwykle rzadko, nam zdarza się jednak oglądać to kino dość regularnie na międzynarodowych festiwalach. Wydaje się, że jest tam bardzo silna grupa twórców kina arthouse'owego; choćby Nicolás Pereda, którego dopiero odkrywamy (jego "Lato Goliata" znalazło się w tegorocznym Konkursie Nowe Horyzonty), a przecież ten aktywny reżyser już od jakiegoś czasu jest znanym nazwiskiem światowego kina.

Roman Gutek: - Makavejev pozostaje też bardzo nowohoryzontowym twórcą. Trochę jak Godard nieustannie kontestował rzeczywistość, był niezwykle krytyczny i bezkompromisowy w tym, co robił. Jednocześnie forma jego filmów jest niezwykle ciekawa, szczególnie pierwszych obrazów. Poza tym Makavejev angażował się bardzo mocno w politykę i ta bezkompromisowość zyskała mu wielu fanów.

Joanna Łapińska: - Chodzi o austriackiego filmowca Petera Tscherkassky'ego. Już poprzednie edycje naszego festiwalu udowodniły, że kiedy prezentujemy kino awangardowe, bardzo często kierujemy się w stronę Austrii. Tam się dzieją najciekawsze obecnie rzeczy na świecie. Peter Tscherkassky jest nie tylko interesującym filmowcem, ale też posiada ogromną wiedzę na temat tego, co się dzieje we współczesnej awangardzie. Zastanawiamy się jeszcze nad pomysłem zaproponowania Tscherkassky'emu osobistego wyboru najciekawszych awangardowych filmów w historii austriackiej kinematografii. (...) Ulrich Seidl jest znany naszej publiczności, prezentowaliśmy już na Nowych Horyzontach jego filmy. Tym razem sięgniemy też po niesamowite dokumenty tego artysty. Seidl zapowiada realizację w ciągu tego roku jednego lub dwóch nowych filmów. Nie wyobrażamy sobie, żeby ta retrospektywa mogła się odbyć bez niego. Mamy nadzieję, że uda nam się sprowadzić go na festiwal.


Więcej

Moje NH
Strona archiwalna 11. edycji (2011 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2011
PWŚCPSN
181920 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planScena T-Mobile Music
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
www.nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera